Przejdź do zawartości

2007-04-28: Kanada planuje zrezygnować ze zwykłych żarówek

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
tradycyjna żarówka
sobota, 28 kwietnia 2007

Kanadyjski rząd ma zamiar zakazać sprzedaży zwykłych żarówek do końca roku 2012. W ten sposób ma wzrosnąć efektywność wykorzystania energii i spaść emisja gazów cieplarnianych.

Podobne plany miały wcześniej kanadyjskie prowincje Ontario i Nunavut. Kanada bierze w ten sposób przykład z Australii, w której po roku 2010 nie będzie można kupić tradycyjnych żarówek.

Gary Lunn, minister energetyki z mniejszościowego rządu Stephena Harpera, powiedział, że dzięki przejściu na wydajne źródła światła, jak na przykład świetlówki kompaktowe, do atmosfery będzie emitowane o sześć milionów ton dwutlenku węgla mniej. Oprócz tego każde gospodarstwo domowe w Kanadzie powinno zaoszczędzić średnio 50 dolarów kanadyjskich.

Krytycy twierdzą, że ten krok tylko w niewielkim stopniu przybliży Kanadę do realizacji zobowiązań zawartych w Protokole z Kioto. Kanada miała zgodnie z nim obniżyć do roku 2012 emisję gazów cieplarnianych o 6 procent w stosunku do roku 1990. Obecnie Kanada emituje o 27 procent więcej niż w roku 1990.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]