Przejdź do zawartości

2007-02-22: Australia ma zrezygnować z tradycyjnych żarówek

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
tradycyjna żarówka
świetlówka kompaktowa
czwartek, 22 lutego 2007

W ramach wkładu w ochronę klimatu, od roku 2010 Australijczycy będą używać wyłącznie świetlówek kompaktowych zamiast tradycyjnych żarówek. Ogłosił to australijski minister środowiska Malcolm Turnbull, występując we wtorek 20 lutego w telewizji Nine Network. Jest to pierwsza tego typu decyzja na świecie.

Wprowadzenie energooszczędnych świetlówek nie tylko przyniosłoby niższe rachunki w gospodarstwach domowych, ale też mogłoby zredukować emisję gazów cieplarnianych o cztery miliony ton rocznie – mówi Turnbull. W pojedynczych zastosowaniach żarówki nadal będą w użyciu również po 2010 roku – chodzi o sprzęt medyczny oraz piece w piekarniach. Świetlówki energooszczędne emitują znacznie więcej światła przy tym samym poborze prądu niż zwykłe żarówki, w których duża część energii jest zużywana nie na produkcję światła, ale jest oddawana w postaci promieniowania cieplnego.

Konserwatywny premier Australii John Howard, który dopiero niedawno przyznał, że globalne ocieplenie jest skutkiem działalności człowieka, powiedział, że zakaz używania żarówek daje każdemu Australijczykowi możliwość wniesienia wkładu w ochronę klimatu.

Australia razem ze Stanami Zjednoczonymi należą do krajów, które ze względów gospodarczych nie ratyfikowały protokołu z Kioto. Australia jest jednym z największych producentów węgla na świecie i uzyskuje dużą część energii z węgla.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]