Przejdź do zawartości

2007-04-28: Kanada nie wypełni zobowiązań z protokołu z Kioto

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 28 kwietnia 2007

Rząd kanadyjski przedstawił 26 kwietnia plan długoterminowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Zgodnie z nim Kanada spóźni się z realizacją własnych zobowiązań zawartych w Protokole z Kioto o co najmniej 8 lat.

Pozyskiwanie ropy z piasku w prowincji Alberta

Konserwatywny rząd Stephena Harpera odrzucił żądania opozycji i obrońców środowiska, aby zostały ustalone absolutne górne granice emisji gazów. Zamiast tego mają być wprowadzone ograniczenia uzależnione od wielkości produkcji. Bezwzględne ograniczenia - wg Harpera - byłyby zagrożeniem dla kanadyjskiego przemysłu naftowego i miejsc pracy. Główną przyczyną wzrostu emisji gazów z terytorium Kanady jest rozwój energochłonnego wydobycia ropy naftowej z roponośnych piasków w prowincji Alberta.

Kanada tym samym faktycznie dystansuje się od swoich zobowiązań zawartych w Protokole z Kioto, które podjął poprzedni, liberalny rząd Jeana Chrétiena. Minister środowiska John Baird oświadczył, że ustalony w traktacie cel (redukcja emisji do roku 2012 o 6 % w stosunku do stanu z roku 1990) może zostać spełniony, ale dopiero w latach 2020-2025. Obecnie wielkość emisji Kanady przekracza tę z 1990 r. o 27 %.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]