Przejdź do zawartości

Kamiński i Wąsik zatrzymani przez Policję

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 9 stycznia 2024
Kamiński w 2019
Maciej Wąsik (2020)

9 stycznia 2024 Policja zatrzymała na terenie Pałacu Prezydenckiego Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Informacje podawane wcześniej przezmedia potwierdził wiceminister MSWiA Czesław Mroczek:

Zatrzymani zgodnie z poleceniem sądu.

Również warszawska policja przekazała, że doszło do zatrzymania:

W nawiązaniu do wcześniejszej wiadomości, informujemy, że zgodnie z nakazem sądu, osoby których dotyczyły dyspozycje, zostały zatrzymane.

Politycy PiS zostali skazani 20 grudnia 2023 na karę dwóch lat pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007. 8 stycznia 2024 sąd wydał nakaz aresztu dla obu polityków. Tuż po decyzji Kamińskiego i Wąsika zaprosił prezydent RP Andrzej Duda do Pałacu Prezydenckiego. Były szef CBA i jego zastępca wyszli z budynku ok. 15 godz. i wygłosili krótkie oświadczenie, po czym wrócili do Pałacu. Do zatrzymania doszło przed godziną 20. krótko po tym jak Duda udał się do Belwederu na spotkanie ze Swiatłaną Cichanouską i białoruską opozycją.

Pełnomocnik Wąsika, mec. Janusz Woźnicki, poinformował o przewiezieniu skazanych do komendy policji na ul. Grenadierów w Warszawie, skąd mają zostać przetransportowani do aresztu śledczego w Warszawie Grochowie. Pod komendę policji zaczęli zjeźdżać protestujący, do których dołączyło wielu posłów PiS, w tym Jarosław Kaczyński.

Około godz. 22 policja przekazała, że obaj zatrzymani zostali przewiezieni do aresztu śledczego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]