Nakaz aresztu dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
8 stycznia 2024 sąd wykonawczy zdecydował się aby wydać nakazy aresztowania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, odrzucając tym samym wnioski obrońców o umorzenie lub odroczenie kary.
Sprawa polityków Prawa i Sprawiedliwości ciągnie się od 20 grudnia 2023, kiedy to zostali prawomocnie skazani na karę dwóch lat pozbawienia wolności przez Sąd Okręgowy, po orzeczeniu Izby Karnej Sądu Najwyższego z czerwca 2023, która uznała za nieskuteczne weta prezydenta Andrzeja Dudy z 2015. Wtedy to Duda, według części ekspertów, niezgodnie z konstytucją ułaskawił obu polityków przed prawomocnym wyrokiem. Prezydent tak tłumaczył wtedy swoją decyzję:
Ta sprawa była nieprawdopodobnie niszcząca dla wymiaru sprawiedliwości i jeśli mamy budować dobry obraz wymiaru sprawiedliwości w Polsce, postanowiłem uwolnić wymiar sprawiedliwości od tej sprawy. |
Prezydent ułaskawił Kamińskiego i Wąsika w związku z tzw. aferą gruntową, która w 2007 doprowadziła do rozpadu koalicji rządącej. Kamiński, ówczesnie szef CBA, i Wąsik, jego zastępca, przekroczyli uprawnienia, organizując akcję prowokacyjną wobec biznesmentów, którzy twierdzili, że są w stanie odrolnić każdą działkę w Polsce przy pomocy ludzi z ministerstwa rolnictwa. Podstawieni przez CBA agenci mieli zaoferować łapówki, które miałyby trafić do ówczesnego wicepremiera i ministra rolnictwa, Andrzeja Leppera.
W związku z wyrokiem sądu z 20 grudnia 2023, następnego dnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał postanowienie o wygaszeniu mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. Początkowo obaj twierdzą, że nie będą odwoływać się od tej decyzji. Podczas posiedzenia komisji sejmowej odmówili wręczenia dot. wygaśnięcia mandatów od szefa gabinetu marszałka, Stanisława Zakroczymskiego. Tak skomentowali sytuację posłowie:
29 grudnia obrońca Kamińskiego, mec. Michał Zuchmantowicz przekazał, że zdecydowano się jednak złożyć odwołanie do Sądu Najwyższego oraz do marszałka Sejmu.
Pięć dni później Romuald Dajewski, orzekający w Izbie Pracy SN, jednoosobowo zdecydował o przeniesieniu sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, co potwierdził rzecznik prasowy sądu Aleksader Stępkowski. Izba ta jeszcze tego samego dnia uchyliła decyzję marszałka Hołowni o wygaśnięciu mandatu poselskiego Macieja Wąsika. Prezes Izby Karnej Zbigniew Kapiński, zastępujący nieobecną Pierwszą Prezes Małgorzatę Manowską, podjął decyzję o przeniesieniu do Izby Kontroli Nadzwyczajnej sprawy dot. Mariusza Kamińskiego, którą później także uchylono.
8 stycznia Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wydał nakaz doprowadzenia do aresztu Kamińskiego i Wąsika. W tym samym dniu konsultacje z wieloma osobami odbywał marszałek Szymon Hołownia, który spotkał się także z Andrzejem Dudą, a ten, po ogłoszeniu nakazu, postanowił zaprosić skazanych na spotkanie zaplanowane na 9 stycznia.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Nadia Senkowska – Kalendarium sprawy Kamińskiego i Wąsika. "Afera gruntowa" doprowadziła ich do sądu – Rzeczpospolita, 4 stycznia 2024
- „Postanowiłem uwolnić wymiar sprawiedliwości od tej sprawy” – Prezydent.pl, 18 listopada 2015
- Andrzej Grochowina – Za co skazano Kamińskiego i Wąsika? Przypominamy, o co chodziło w aferze gruntowej – Gazeta.pl, 8 stycznia 2024
- Wąsik i Kamiński nie przyjęli dokumentów od marszałka na komisji sejmowej. "Będę działał publicznie do końca, również z więzienia" – TVN24, 28 grudnia 2023
- Sprawa Wąsika przekazana do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Sędzia jednoosobowo podjął decyzję – TVN24, 4 stycznia 2024
- Sąd zdecydował w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – Onet.pl, 8 stycznia 2024
- Decyzja sądu w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Ruch prezydenta Dudy – Onet.pl, 8 stycznia 2024