Japonia: wysoki poziom promieniowania wokół elektrowni Fukushima Daiichi, rośnie ryzyko eksplozji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 14 marca 2011
Awaria elektrowni jądrowej Fukushima I
Fukushima I by Digital Globe B.jpg
Ostatnie wiadomości

W poniedziałek poziom promieniowania radioaktywnego wokół elektrowni atomowej Fukushima Daiichi, w północno-wschodniej Japonii osiągnął poziom dwukrotnie wyższy od maksymalnego zaobserwowanego dotychczas na terenie tej siłowni - poinformowała spółka Tokyo Electric Power Comapny (TEPCO) zarządzająca tą elektrownią. Podczas konferencji prasowej władze spółki poinformowały jednocześnie, że poziom wody w reaktorze nr 2 tej elektrowni, ponownie się obniżył odsłaniając pręty paliwowe i utrudniając ich chłodzenie.

Poziom wody w reaktorze spadł, gdy zawór parowy zbiornika mieszczącym pręty paliwowe reaktora numer 2, został zamknięty z nieznanego powodu. Spadek poziomu wody w zbiorniku uniemożliwia chłodzenie prętów paliwowych reaktora co może spowodować ich stopienie i trwałe uszkodzenie rdzenia reaktora.

W ciągu minionej doby radioaktywne pręty paliwowe w drugim reaktorze elektrowni Fukushima Daiichi zostały odsłonięte już po raz drugi. Za pierwszym razem udało się wznowić ich chłodzenie poprzez wtłoczenie wody morskiej do reaktora. Udało się wtedy uzyskać połowiczne zakrycie prętów paliwowych.

Przedstawiciele TEPCO potwierdzili także, że ich eksperci stale mierzą aktualny poziom promieniowania wokół elektrowni. Odczyty zarejestrowały najwyższy poziom promieniowania o godzinie 21:37 okazał się on dwa razy wyższy niż jakikolwiek rejestrowany w tym miejscu: 3,13 miliSiwerta na godzinę. Poziom maksymalny utrzymywał się krótko i spadł ostatecznie do około 0,321 miliSiwerta na godzinę. Dla porównania przeciętny człowiek żyjący w dużym mieście narażony jest na napromieniowanie o wartości około 3 miliSiwertów na rok.

Według TEPCO wzrost promieniowania wokół budynku elektrowni może oznaczać, że rdzeń reaktora mógł się już częściowo stopić. Jeżeli te przypuszczenia się potwierdzą będzie to "sytuacja krytyczna w zakresie bezpieczeństwa jądrowego".

Źródła[edytuj | edytuj kod]