2022-06-07: Google zapłaci 515 000 dolarów za „wulgarne treści”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Dmmrk0 i inni, poniedziałek, 6 czerwca 2022

6 czerwca przedsiębiorstwo Google przegrało proces sądowy w australijskim sądzie z byłym wicepremierem Nowej Południowej Walii J.Barilaro. Google nie usunął materiałów wideo, które były obraźliwe względem polityka.

Komik Jordan Shanks „FriendlyJordies” we wrześniu i październiku 2020 r. publikował skeczowe filmy, gdzie były wicepremier australijskiego stanu miał być przedstawiany „obraźliwie" i wulgarnie”. Przedstawiany wizerunek J.Barilaro przedstawiał postać skorumpowanego oszusta. W filmach pojawiały się „rasistowskie obelgi” nawiązujące do włoskiego pochodzenia polityka.

Sędzia Steven Rares określił filmy „nieustanną i bezwzględną kampanią przeciwko panu Barilaro”. Stwierdził, że „to było nic innego jak rasistowska mowa nienawiści”. S.Rares uznał, że amerykański potentat technologiczny nie zastosował własnych procedur mających na celu zapobieganiu cyfrowej przemocy. Zamiast tego miał zdobywać dochody na tym procederze. Teraz zapłaci 715 000 dolarów australijskich (515 000 dolarów amerykańskich).

Pokrzywdzony relacjonował, że filmy na platformie Youtube spowodowały u niego problemy psychiczne. W przestrzeni publicznej spotykał się z agresją ze strony innych ludzi. Po roku zrezygnował z politycznego stanowiska. W listopadzie 2021 roku odbyła się jego osobna rozprawa z J.Shanksem, gdzie obaj zawarli ugodę. Komik przeprosił J.Barilaro, zapłacił mu 100 tys. dolarów australijskich i zgodził się na edycję filmów. Poszkodowany twierdzi, że może od teraz zacząć nowy rozdział w życiu, a w rozprawie z komikiem nie chodziło mu pieniądze. Jednak J.Shanks w swoich mediach społecznościowych ocenił, że zawarta ugoda z Barilaro w ubiegłym roku była środkiem ku niemożności zeznawania przez Shanksa w rozprawie z przedsiębiorstwem Google.

Źródła[edytuj | edytuj kod]