Przejdź do zawartości

Gewessler zapowiedziała, że Austria wprowadzi bezpłatny bilet klimatyczny dla 18-latków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 23 października 2023

Leonire Gewessler, austriacka minister, zapowiedziała wprowadzenie darmowego rocznego biletu klimatyczne dla osiemnastolatków.

Poprzez bezpłatny bilet, który ma zostać wprowadzony w przyszłym roku, rząd chce zainspirować młodych ludzi do korzystania z transportu publicznego jako alternatywy dla samochodu.

Leonore Gewessler z Partii Zielonych, Minister ds. działań klimatycznych, środowiska, energii, mobilności, innowacji i technologii, powiedziała:

18-latkowie znajdują się w fazie życia, w której trzeba podejmować najróżniejsze decyzje i podczas której kształtują się również zachowania związane z mobilnością

Tzw. bilet klimatyczny, pozwalający na nieograniczone korzystanie z transportu lokalnego i dalekobieżnego, kosztuje 1095 euro rocznie według stawki podstawowej. Pasażerowie do 25. roku życia i powyżej 65. roku życia płacą 821 euro.

W przyszłości młodzi ludzie będą mieli trzy lata od swoich 18. urodzin, aby ubiegać się o bezpłatny bilet klimatyczny. Koalicja konserwatywnej ÖVP i Zielonych przeznacza na ten cel 120 mln euro rocznie, jak wynika z projektu budżetu na 2024 rok.

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Bezpłatny bilet roczny dla 18-latków w Austrii”, opublikowanego w serwisie nakolei.pl na licencji CC-BY 2.5 PL (więcej informacji).

Źródła[edytuj | edytuj kod]