Dziewiętnaste urodziny polskiego Wikinews

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 19 lutego 2024
Logo Wikinews

19 lutego 2024 roku polskie Wikinews miało urodziny. Powstało dokładnie 19 lat temu.

Polskie Wikinews ruszyło 19 lutego 2005 roku, wraz z wersją portugalską i rumuńską, dwa miesiące po wersji angielskiej. Założycielami byli Adziura, Ausir, Datrio i TOR. W ciągu pierwszego miesiąca powstało ponad 160 artykułów, a przekroczenie 1000 zajęło 3 miesiące.

Podsumowanie ostatniego roku[edytuj | edytuj kod]

Ostatni rok to wzrost aktywności, co widać po aktywności wikireporterów w ostatnich pięciu lat. W ciągu ostatniego roku utworzono 1386 newsów, które utworzyło 22 użytkowników (najwięcej: Kajtus von Rzywiec – 381, PBbot – 367, Igor123121 – 267, Marek Mazurkiewicz – 259). Przed 19 urodzinami udało się przekroczyć próg 18 tysięcy nowych artykułów. Czy przed 20 urodzinami uda się osiągnąć dziewiętnaście tysięcy?

19 lutego 2024 roku o godz. 22:00 na polskim Wikinews utworzone było 18 325 newsów.

Co wydarzyło się w ostatnim roku na polskim Wikinews?[edytuj | edytuj kod]

Wikireporter Marek Mazurkiewicz przez lata trzymał Wikinews na swych barkach, będąc najaktywniejszym użytkownikiem Wikinews. Jego trudy w promowaniu Wikinews przyniosły efekty i nie jest sam. Wciąż jednak aktywnie działa na rzecz projektu, także promując go i szukajac współprac.

Wikireporter Pastooshek dogląda, czy jego boty poprawnie obsługują stronę główną i kontrolują, czy każdy artykuł ma źródło.

Od zeszłego roku działa także bot wykorzystujący dane z wikidata i codziennie tworzy posty o zmarłych danego dnia. Od niedawna działa także bot informujący o statystykach wersji przejrzanych na Wikipedii.

Wikireporter Wojcisław Nowacki tworzył artykuły polityczne, rzetelnie i obiektywnie tłumaczące bieżące wydarzenia, w sposób zbyt szczegółowy na Wikipedię.

Wikireporter Kajtus von Rzywiec jako pierwszy na polskim Wikinews i trzeci we wszystkich wersjach językowych ukończył wyzwanie 100wikinewsdays.

Utworzona została strona z kamieniami milowymi, na której na podstawie kronik i wyszukanych wiadomości udało się odtworzyć daty jubileuszowych artykułów.

Powstały Quizy z pytaniami odnoszącymi się do artykułów z ostatnich dwóch tygodni.

Dziękujemy wszystkim Wikireporterom i Wikireporterkom, a także osobom czytającym, które swoją pierwszą edycję wciąż mają przed sobą. Zachęcamy, aby wykonać ją jak najszybciej.

— Kajtus von Rzywiec

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]