Dialog społeczny na YouTube - hejt w internecie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 23 listopada 2023

W listopadzie 2023 roku trwa na polskojęzycznym YouTube dialog społeczny dotyczący hejtu w internecie. Dyskusja została zainicjowana przez film Dawida Myśliwca.

13 listopada 2023 roku Dawid Myśliwiec na kanale Uwaga! Naukowy Bełkot opublikował niespełna godzinny film "Nie czuję się bezpiecznie na YouTubie". Twórca popularnonaukowy dzieli się w materiale przemyśleniami o trudnościach jakie sprawiają mu nienawistne i niemerytoryczne komentarze pod tworzonymi filami. Myśliwiec podkreśla, że czuje się nękany, brakuje mu poczucia bezpieczeństwa i uważa że platforma na której publikuje nie daje mu odpowiednich narzędzi do usunięcia niestosownych komentarzy przy zachowaniu dostępu do krytyki merytorycznej i kontaktu z widzami.

16 listopada 2023 roku do materiału odniósł się Tomasz Rożek z kanału Nauka. To lubię, w prawie 14 minutowym filmie "Odpowiadam Dawidowi Myśliwcowi z Naukowego Bełkotu". Rożek, generalnie zgadzając się Myśliwcem zaznaczył, że czuje się obrażany i bezradny wobec nienawistnych komentarzy. Podkreśla, że internet jest miejscem pracy popularyzatorów nauki i nie mogą sobie oni pozwolić na nieczytanie komentarzy.

15 listopada 2023 roku wypowiedział się Jakub Wiech w materiale YouTube i podkaście Elektryfikacja trwającym niespełna 50 minut "Hejt, który przekracza granice". Autor podkreślił, że stara się prawnie przeciwdziałać nienawistnym komentarzom.

20 listopada 2023 roku polemikę podjął Sławomir Mentzen w około 24 minutowym filmie "Hejt w Internecie. Polityk stwierdził, że hejt jest zjawiskiem powszechnym i niemożliwym do usunięcia a próby jego ograniczenia nie mogą odbywać się kosztem wolności słowa i prawa do prywatności.

21 listopada 2023 roku do sprawy odniosła się Paulina Mikuła z kanału Mówiąc Inaczej w ponad 13 minutowym filmie "Co mi zrobił hejt – moja odpowiedź na film Dawida Myśliwca". Autorka również mówi o swoich trudnościach wynikających z hejterskich komentarzy pod jej filmami. Zwraca uwagę, że były one przyczyną przerw w nagrywaniu dla zadbania o swoje zdrowie psychiczne.

sobota, 25 listopada 2023

W filmie z 24 listopada sprawa omówiona została na kanale HOP gdzie autor streszcza materiały które ukazały się w tej sprawie najwięcej uwagi poświęcając krytyce wypowiedzi Sławomira Mentzena

Źródła[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]