80 lat ukończył Mirosław Zbigniew Wojalski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 8 marca 2017


28 lutego 2017 r. w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi odbył się wernisaż wystawy „80 ekslibrisów na 80-lecie Mirosława Zbigniewa Wojalskiego w 80. rocznicę urodzin” równocześnie z promocją publikacji „Działacze krajoznawstwa, turystyki, opieki nad zabytkami, przewodnicy, z Łodzi i regionu”.

Wystawa „80 ekslibrisów na 80-lecie Mirosława Zbigniewa Wojalskiego wybranych z jego kolekcji na 80-lecie urodzin” pokazuje prace 33 autorów, którzy w ciągu prawie 40 lat tworzyli ekslibrisy dla Jubilata. Na otwarciu wystawy podkreślano także prawie 50 lat jego działalności społecznej w PTTK i TOnZ oraz 26 lat prowadzenia Widzewskiej Galerii Ekslibrisu. Połączono otwarcie wystawy z promocją najnowszej publikacji Mirosława Zbigniewa Wojalskiego „Działacze krajoznawstwa, turystyki, opieki nad zabytkami, przewodnicy, z Łodzi i regionu” ISBN 978-83-88638-75-6. To 92. wystawa w Galerii, istniejącej od 1990 r. Kolekcjoner zaapelował o nietracenie kontaktu z galerią, także o spotkanie na 100. wystawie.

Adam Michnik (przysłał życzenia w odpowiedzi na zaproszenie na Jubileusz) powiedział kiedyś, że jak się długo żyje, to się dożyje.

Otwarcie wystawy było także, a może przede wszystkim, momentem promocji publikacji, przygotowywanej przez ostatnie lata: „Działacze krajoznawstwa, turystyki, społecznej opieki nad zabytkami, przewodnicy, z Łodzi i regionu”. Publikacja ma 357 stron formatu A-5, zawiera biogramy ponad 200 działaczy, ponadto 22 działaczy Klubu Turystów Górskich Łódzkiego Oddziału PTTK „Kosówka” i dodatkowo ponad 300 krótkich wzmianek o działaczach, których biogramów nie udało się nigdzie odszukać. To dowodnie uzmysławia nam wszystkim, że musimy dziś (póki jest czas) utrwalać nasze działania krajoznawcze, aby za ileś lat były dla potomnych dostępne, a często były wzorem.

W publikacji znajduje się prawie 100 monochromatycznych zdjęć portretowych działaczy, których autor znał bądź zna. Alfabetycznie zmieszczone są biogramy działaczy żyjących i nieżyjących. Publikacja jest w specyficznej formie, na płytce CD, ostatnio uznawanej za równoprawną, ma więc normalny numer ISBN 978-83-88638-75-6. Wymienieni w niej lub opisani są także autorzy i kolekcjonerzy ekslibrisów krajoznawczych.

W uroczystości uczestniczyli m.in. wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak. Oraz mnóstwo sympatyków ekslibrisów, Galerii i kolekcjonera, w tym krajoznawcy, opiekunowie zabytków i przewodnicy (w tym 3 „Zasłużonych Przewodników PTTK” a autor dołączył właśnie do ich grona, wręczono mu na uroczystości stosowną odznakę, przyznaną przez Zarząd Główny PTTK po 49 latach przewodnictwa).

Autor wręczając duży bukiet kwiatów swojej żonie Zofii podziękował jej za ogromne zrozumienie i wsparcie, jakie od niej otrzymuje w swoich działaniach społecznych.

Pewnie było 100 osób, ale i tak nie zjedli całego dużego tortu i przygotowanej dużej ilości faworków (bo to były „Ostatki”).

Wszyscy uczestnicy uroczystości otwarcia otrzymali gratis katalog tej wystawy (978-83-88638-74-9) i płytkę, jubileuszowy metalowy znaczek do wpięcia w klapę, kalendarzyk, wiersz okolicznościowy na stosownym jubileuszowym karnecie (zestawienie rocznic poszczególnych działań jubilata na różnych niwach społecznych) a także spersonalizowany znaczek Poczty Polskiej, z portretem Jubilata (który można naklejać jako opłata na list „ekonomiczny”).

Wśród opisywanych 200 łódzkich działaczy zamościanin Kazimierz Zbigniew Łoński znalazł się zasłużenie, bo jest autorem ponad 250 ekslibrisów „z łódzkimi zabytkami” i kilkunastu grafik o tematyce łódzkiej, na nasz „łódzki” wniosek Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami jako propagator łódzkich zabytków został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Za Opiekę nad Zabytkami.

Współpracujący z Galerią przez lata zostali wcześniej uhonorowani: Włodzimierz Rudnicki brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Dorota Kaniewska odznaką „Za Zasługi dla Kultury Polskiej” a Bronisławowi Grzelakowi Rada Miejska nadała Odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi Krzysztof Góra został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi a sekretarz Towarzystwa Jan J. Zienkiewicz Brązowym Krzyżem Zasługi.

Do każdej z 92 wystaw katalogi były dostępne bezpłatnie, także nadal są dostępne nieliczne egzemplarze ze wszystkich niemal poprzednich wystaw.

Tomasz Suma prowadzi stronę internetową poświęconą ekslibrisom www.ekslibrispolski.pl i tam też znalazła się informacja o tej łódzkiej wystawie.

Fotorelacja[edytuj]

.