2018-11-19: 8. Salon Ciekawej Książki w Łodzi 2018
W Łodzi w dniach od 16 do 18 listopada 2018 trwał Salon Ciekawej Książki, zorganizowany po raz ósmy. Hasło tegorocznego Salonu Ciekawej Książki to „Nie ma Polski bez literatury”. Organizatorzy podkreślali, że 3-dniowe spotkanie ma być okazją do promocji dobrej książki, wymiany myśli, poglądów i dyskusji, miejscem spotkań literackich czytelników ze znanymi autorami i ludźmi kultury. Ale także miejscem kształtowania gustów czytelniczych i plastycznych najmłodszych: przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.
Salon odbywał się w Hali Expo w Łodzi przy al. Politechniki 4. Organizatorem była Miejska Arena Kultury i Sportu. O potrzebie promocji czytelnictwa książek mówili otwierając Salon wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, Anna Makowska-Adamska prezes Expo, Krzysztof Maciaszczyk prezes MAKiS, który powiedział też, że być może po tym wydarzeniu ludzie zaczną sięgać częściej po książki.
Dyrektor Domu Literatury w Łodzi Przemysław Owczarek powiedział, że bez książek i czytelnictwa nie ma społeczeństwa obywatelskiego. I że czytelnictwo jest jak grzybnia, owocuje.
W hali wystawowej można było odwiedzić ponad 50 stoisk najwięcej wydawnictw z Łodzi i Polski, ale też bibliotek (niezwykle ważne Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka organizująca mnóstwo zajęć dla dzieci i młodzieży), muzeów (ciekawa oferta Muzeum Tradycji Niepodległościowych z Łodzi) czy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. A najmłodsi (liczne zorganizowane wycieczki z przedszkoli i szkół) uczestniczyli w licznych zajęciach plastycznych i czytelniczych w Sali warsztatowej i strefie warsztatowej.
Ciekawa była oferta Domu Wydawniczego „Księży Młyn” Michała Kolińskiego które zajmowało dużą część ściany na lewo bezpośrednio przy wejściu, pozwalając na dostęp do wszystkich książek jednocześnie i też czytelnicy z tego korzystali aktywnie. Wydawnictwo „Księży Młyn” specjalizuje się w książkach o Łodzi i regionie, ma w planie do końca roku wydanie jeszcze ponad 20 książek, głównie o tematyce łódzkiej. Ciekawostką była promocja książki „Mecz o życie” – kryminał dziejący się w Łodzi i spotkanie z jej autorem Piotrem Sowińskim, przebranym w mundur milicjanta. Także spotkanie z Jerzym „Krzywikiem” Kaźmierczykiem autorem „Lorneta z meduzą” i „Na Bałutach gryzą psy”.
Wydawnictwo Czarna Owca zorganizowało spotkanie autorskie z Krzysztofem Domarackim autorem kryminału osadzonego w łódzkiej scenerii „Detoks”. Wydawnictwo Agora spotkanie z Michałem Ogórkiem dot. „100 lat Niepodległości-jak w ostatnim stuleciu czciliśmy Przywódców”. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprosiło na spotkanie z twórcami (ze Stowarzyszenia Twórców Countur) powstającego komiksu o niezwykłym życiu Marka Edelmana, przywódcy powstania w gettcie warszawskim a po wojnie lekarza w Łodzi.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka zorganizowała po raz kolejny strefę bookcrossingu, czyli miejsca wymiany książek, podzielenia się swoimi książkami z innymi - to okazja do znalezienia dla siebie ciekawej lektury a pozostawienia innym swoich już przeczytanych książek. Oferta była niemała. W każdej książce umieszczono pieczątkę „Bookcrossing weź-przeczytaj-podaj dalej. www. pbw.lodz.pl”
W czasie trwania Salonu miały miejsce różnorodne konferencje np. Wojewódzka Biblioteka Publiczna zorganizowała Zofia Kossak w świecie wartości. Konferencja w Łodzi 2018, ZNP zorganizował III Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Bibliotekarzy pod hasłem „Przygoda w bibliotece”, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka zorganizowała dla nauczycieli, bibliotekarzy i zainteresowanych spotkanie „Książka XXI wieku – od tradycyjnej do konwergencyjnej”, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi dr Sebastian Adamkiewicz poprowadził wydarzenie „Bibuła” Józefa Piłsudskiego czyli biografia nieznanego Marszałka.
Wstęp kosztował 3 zł a dla dzieci poniżej lat 10 był bezpłatny.
Trzeciego dnia, w niedzielne południe wszyscy mogli wziąć udział w spacerze po Łodzi stanowiącym premierę „Przewodnika literackiego po Łodzi” Marii Nowakowskiej a przewodniczkami były Katarzyna Badowska i Karolina Kołodziej także autorki „łódzkich” książek.
Salonowi towarzyszyły II Targi Prezentów Świątecznych „Mikołajek”.
Informacje na temat „Salonu” można także znaleźć w artykule prasowym Alicji Zboińskiej „Salon Ciekawej Książki i targi…” na s. 4 „Kocham Łódź” nr 516, części składowej „Dziennika Łódzkiego” piątek 16 listopada 2018. A jego wersję elektroniczną pod adresem: Czytaj więcej: https://dzienniklodzki.pl/salon-ciekawej-ksiazki-w-lodzi-i-escape-room-poswiecony-jozefowi-pilsudskiemu/ar/13669572
Fotorelacja
[edytuj | edytuj kod]-
8 Salon Książki Łódź 16 11 2018 stoisko Domu Wydawniczego „Księży Młyn” w głębi wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski i właściciel wydawnictwa Michał Koliński fot M Z Wojalski
-
8 Salon Książki Łódź 16 11 2018 książki o Łodzi na stoisku wydawnictwa UŁ fot M Z Wojalski
-
8 Salon Książki Łódź 16 11 2018 jedno ze stoisk fot M Z Wojalski
-
8 Salon Książki Łódź 16 11 2018 stoiska widok ogólny stoisk fot M Z Wojalski
-
Konferencja WBP w Łodzi 16 listopada 2018 „Zofia Kossak w świecie wartości” uczestnicy na sali obrad fot M Z Wojalski
-
8 Salon Książki Łódź 16 11 2018 warto czytać fot M Z Wojalski
-
8 Salon Książki Łódź 16 11 2018 zajęcia przedszkolaków fot M Z Wojalski
-
8 Salon Książki Łódź 16 11 2018 stoisko Muzeum Tradycji Niepodległościowych fot M Z Wojalski
-
8 Salon Książki Łódź 16 11 2018 informacja przed wejściem fot M Z Wojalski
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews |