2018-11-19: 8. Salon Ciekawej Książki w Łodzi 2018

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 19 listopada 2018

W Łodzi w dniach od 16 do 18 listopada 2018 trwał Salon Ciekawej Książki, zorganizowany po raz ósmy. Hasło tegorocznego Salonu Ciekawej Książki to „Nie ma Polski bez literatury”. Organizatorzy podkreślali, że 3-dniowe spotkanie ma być okazją do promocji dobrej książki, wymiany myśli, poglądów i dyskusji, miejscem spotkań literackich czytelników ze znanymi autorami i ludźmi kultury. Ale także miejscem kształtowania gustów czytelniczych i plastycznych najmłodszych: przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Salon odbywał się w Hali Expo w Łodzi przy al. Politechniki 4. Organizatorem była Miejska Arena Kultury i Sportu. O potrzebie promocji czytelnictwa książek mówili otwierając Salon wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, Anna Makowska-Adamska prezes Expo, Krzysztof Maciaszczyk prezes MAKiS, który powiedział też, że być może po tym wydarzeniu ludzie zaczną sięgać częściej po książki.

Dyrektor Domu Literatury w Łodzi Przemysław Owczarek powiedział, że bez książek i czytelnictwa nie ma społeczeństwa obywatelskiego. I że czytelnictwo jest jak grzybnia, owocuje.

W hali wystawowej można było odwiedzić ponad 50 stoisk najwięcej wydawnictw z Łodzi i Polski, ale też bibliotek (niezwykle ważne Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka organizująca mnóstwo zajęć dla dzieci i młodzieży), muzeów (ciekawa oferta Muzeum Tradycji Niepodległościowych z Łodzi) czy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. A najmłodsi (liczne zorganizowane wycieczki z przedszkoli i szkół) uczestniczyli w licznych zajęciach plastycznych i czytelniczych w Sali warsztatowej i strefie warsztatowej.

Ciekawa była oferta Domu Wydawniczego „Księży Młyn” Michała Kolińskiego które zajmowało dużą część ściany na lewo bezpośrednio przy wejściu, pozwalając na dostęp do wszystkich książek jednocześnie i też czytelnicy z tego korzystali aktywnie. Wydawnictwo „Księży Młyn” specjalizuje się w książkach o Łodzi i regionie, ma w planie do końca roku wydanie jeszcze ponad 20 książek, głównie o tematyce łódzkiej. Ciekawostką była promocja książki „Mecz o życie” – kryminał dziejący się w Łodzi i spotkanie z jej autorem Piotrem Sowińskim, przebranym w mundur milicjanta. Także spotkanie z Jerzym „Krzywikiem” Kaźmierczykiem autorem „Lorneta z meduzą” i „Na Bałutach gryzą psy”.

Wydawnictwo Czarna Owca zorganizowało spotkanie autorskie z Krzysztofem Domarackim autorem kryminału osadzonego w łódzkiej scenerii „Detoks”. Wydawnictwo Agora spotkanie z Michałem Ogórkiem dot. „100 lat Niepodległości-jak w ostatnim stuleciu czciliśmy Przywódców”. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprosiło na spotkanie z twórcami (ze Stowarzyszenia Twórców Countur) powstającego komiksu o niezwykłym życiu Marka Edelmana, przywódcy powstania w gettcie warszawskim a po wojnie lekarza w Łodzi.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka zorganizowała po raz kolejny strefę bookcrossingu, czyli miejsca wymiany książek, podzielenia się swoimi książkami z innymi - to okazja do znalezienia dla siebie ciekawej lektury a pozostawienia innym swoich już przeczytanych książek. Oferta była niemała. W każdej książce umieszczono pieczątkę „Bookcrossing weź-przeczytaj-podaj dalej. www. pbw.lodz.pl”

W czasie trwania Salonu miały miejsce różnorodne konferencje np. Wojewódzka Biblioteka Publiczna zorganizowała Zofia Kossak w świecie wartości. Konferencja w Łodzi 2018, ZNP zorganizował III Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Bibliotekarzy pod hasłem „Przygoda w bibliotece”, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka zorganizowała dla nauczycieli, bibliotekarzy i zainteresowanych spotkanie „Książka XXI wieku – od tradycyjnej do konwergencyjnej”, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi dr Sebastian Adamkiewicz poprowadził wydarzenie „Bibuła” Józefa Piłsudskiego czyli biografia nieznanego Marszałka.

Wstęp kosztował 3 zł a dla dzieci poniżej lat 10 był bezpłatny.

Trzeciego dnia, w niedzielne południe wszyscy mogli wziąć udział w spacerze po Łodzi stanowiącym premierę „Przewodnika literackiego po Łodzi” Marii Nowakowskiej a przewodniczkami były Katarzyna Badowska i Karolina Kołodziej także autorki „łódzkich” książek.

Salonowi towarzyszyły II Targi Prezentów Świątecznych „Mikołajek”.

Informacje na temat „Salonu” można także znaleźć w artykule prasowym Alicji Zboińskiej „Salon Ciekawej Książki i targi…” na s. 4 „Kocham Łódź” nr 516, części składowej „Dziennika Łódzkiego” piątek 16 listopada 2018. A jego wersję elektroniczną pod adresem: Czytaj więcej: https://dzienniklodzki.pl/salon-ciekawej-ksiazki-w-lodzi-i-escape-room-poswiecony-jozefowi-pilsudskiemu/ar/13669572

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]