2023-01-31: Watchdog Polska w końcu ustala, że artyści wykonawcy, którzy wystąpili podczas koncertu „Solidarni z Ukrainą” z 2022 r., otrzymali wynagrodzenie
27 stycznia 2023 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprezentowała przebieg swoich wysiłków związanych z dowiadywaniem się o wynagrodzenia dla artystów za koncert emitowany w TVP 27 lutego 2022 roku. Po wyroku sądu TVP ostatecznie ujawniła, że artyści otrzymali za koncert wynagrodzenie.
Telewizja Polska 27 lutego 2022 roku, niedługo po ataku Rosji na jej sąsiada, zorganizowała koncert “Solidarni z Ukrainą”. Wystąpiły polskie gwiazdy, a oglądający transmisję byli zachęcani do wsparcia zbiórki Caritasu na ubrania i żywność dla osób z Ukrainy. Jednak od samego koncertu głośniejsze okazały się kontrowersje dotyczące wynagrodzeń dla osób występujących podczas tego wydarzenia.
Wśród artystów i artystek pojawiły rozbieżne informacje dotyczące otrzymania, bądź nie, honorarium za występ podczas tego wydarzenia. Zaczęło się od deklaracji ze sceny Justyny Steczkowskiej, która ogłosiła, że swoje wynagrodzenie przekaże na cele charytatywne.
Tło
[edytuj | edytuj kod]Sprawy wyjaśnić nie pomagała też telewizja, który wydała oświadczenie:
Nic, nie wiadomo nam o tym, czy artystki postanowiły rozwiać wątpliwości, korzystając ze swojego prawa do informacji publicznej. W międzyczasie, Edyta Górniak w swoich mediach społecznościowych napisała:
Zaś portal Pomponik.pl, raczej nie słynący z dziennikarstwa śledczego i korzystania z prawa do informacji publicznej, opublikował artykuł, w którym wyliczał już, jego zdaniem, konkretne kwoty, które miały zarobić na tym koncercie poszczególne zespoły i osoby.
Wniosek Watchdog Polska
[edytuj | edytuj kod]Watchdog Polska wnioskowało o informację publiczną 3 marca 2022 roku do Telewizji Polskiej S.A. o udostępnienie:
Odpowiedź nadeszła 16 marca 2022, ale zawierała tylko tabelę z ogólnodostępną listą występujących podczas koncertu.
Telewizja Polska odmawia
[edytuj | edytuj kod]Niedługo później Watchdog Polska otrzymało decyzję odmowną. Spółka powołała się na tajemnicę przedsiębiorcy.
Podkreślono, że choć TVP jest spółką dysponującą majątkiem publicznym, to funkcjonuje w warunkach wolnego rynku, co niesie szereg zagrożeń dla jej funkcjonowania. Zdaniem nadawcy, udostępnienie informacji o tym, czy artyści otrzymali wynagrodzenie, również potencjalnie może zagrozić interesom TVP. Nieistotne według niej, że koncert miał charakter charytatywny. Informacja tylko tym, czy artyści dostali wynagrodzenie, jej zdaniem mogła zostać wykorzystana przez podmioty konkurencyjne. Do czego, w jaki sposób? Tego już publiczny nadawca nie sprecyzował. Nie wspomniał też, że informacje o koncercie dodatkowo zawierały dopisek:
Koncert powstaje przy wsparciu Programu Wieloletniego „Niepodległa”, który jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. | ||
Co znaczy, że oprócz państwowych środków stanowiących rekompensatę z tytułu utraconych wpływów z opłat abonamentowych (1,75 mld w 2022 roku), w tym przypadku telewizja mogła liczyć jeszcze na dodatkowe rządowe środki.
Jak można przeczytać na stronie programu:
Przyjęty przez Rząd Polski program „Niepodległa” definiuje trzy wartości wyróżniające polską tożsamość: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność. | ||
Sieć Obywatelska złożyła zatem skargę na decyzję. Reprezentujący stowarzyszenie radca prawny, Bartosz Wilk, podnosił w niej m.in., że uzasadnienie decyzji jest zbyt lakoniczne i nie wyjaśnia w wystarczający sposób potrzeby ochrony informacji – przypomnijmy, sprowadzających się tylko do tego, czy artystom i artystkom wypłacono wynagrodzenia. W żaden sposób nie wskazano, na czym konkretnie miałaby polegać wartość gospodarcza tych informacji, brakowało również przekonującego i realnego odniesienia się do skutków ich ujawnienia. Chodziło przecież o koncert charytatywny, niekomercyjny, czyli działalność, o której ciężko powiedzieć, że jest polem konkurencji z prywatnymi podmiotami.
Wyrok sądu
[edytuj | edytuj kod]5 października 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, sygn. akt II SA/Wa 818/22, uchylił zaskarżoną przez nas decyzję i zasądził 680 zł na naszą rzecz, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
W uzasadnieniu sąd podkreślał m.in:
Odpowiedz TVP
[edytuj | edytuj kod]8 grudnia 2022 roku Sieć obywatelska otrzymała od TVP wiadomość wiadomość:
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Koncertowa jawność w TVP?”, którego autorem jest Roksana Maślankiewicz, opublikowanego w serwisie siecobywatelska.pl (zarchiwizowane z tego adresu; więcej informacji).