2022-08-20: Otwarto Botaniczny Park Kieszonkowy na Nowym Mieście w Białymstoku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Widok z wejścia do Botanicznego Parku Kieszonkowego na Nowym Mieście
Grafika: Paweł Dzienis
sobota, 20 sierpnia 2022

2 sierpnia 2022 roku oficjalnie otwarto Botaniczny Park Kieszonkowy na Nowym Mieście w Białymstoku. Wydarzeniu przewodniczył prezydent miasta Tadeusz Truskolaski

Jest to realizacja zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego 2021 roku Projekt w głosowaniu w październiku 2002 roku, uzyskał 1074 głosy białostoczan. Park położony jest przy ul. Transportowej w Białymstoku na malowniczym stoku z widokiem na Las Turczyński. Wyróżniają go następujące elementy: naturalna motylarnia, tabliczki z nazwami botanicznymi roślin w języku polskim i łacińskim, żywa architektura oraz ścieżka dendrologiczna.

Jest to trzeci park kieszonkowy w Białymstoku, pierwszy w mieście zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego i pierwszy park na Nowym Mieście.

Park nawiązuje do tradycji osiedla Nowe Miasto w związku ze zbliżającym się w 2024 r. stuleciem powstania kolonii urzędniczej Nowe Miasto rozlokowanej według koncepcji architektonicznej miasta-ogrodu. Według projektu Botaniczny Park Kieszonkowy na Nowym Mieście oprócz nawiązań do historii osiedla posiada elementy charakteryzujące osiedle. Poszczególne rabaty nawiązują bowiem do symboli świętych patronów tego osiedla. I tak rabata różana - Św. Jadwigi Królowej Polski, rabata ziołowa - Św. Kingi, rabata roślin iglastych - Św. Jerzego i forma wierzbowej altany - Św. Karola Boromeusza oraz kopuły pobliskiego kościoła i form architektonicznych budynku szkoły.

Uroczystość otwarcia Botanicznego Parku Kieszonkowego na Nowym Mieście relacjonowana była szeroko w mediach.

Źródła[edytuj | edytuj kod]