Przejdź do zawartości

2022-07-22: Parlament Macedonii Północnej głosuje za porozumieniem z Bułgarią, otwierając drogę do rozmów o członkostwie w Uni Europejskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 lipca 2022

16 lipca 2022 roku, w sobotę, parlament Macedonii Północnej zagłosował za przyjęciem wynegocjowanego przez Francję porozumienia, usuwającego sprzeciw Bułgarii wobec przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej w zamian za ustępstwa ze strony Macedonii Północnej.

Porozumienie zostało przyjęte przez 120-osobową izbę 68 głosami. Członkowie opozycji wstrzymali się od głosu, opuszczając izbę w proteście.

Ogłoszone w zeszłym miesiącu przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona proponowane porozumienie sprawiłoby, że Macedonia Północna zgodziłaby się na zmianę swojej konstytucji, aby uznać mniejszość bułgarską, chronić prawa mniejszości i zakazać mowy nienawiści, spełniając bułgarskie żądania. Zmiana konstytucji może okazać się trudna, ponieważ wymagałaby większości dwóch trzecich lub 80 głosów w parlamencie, a partie opozycyjne dysponujące 46 głosami zapowiedziały, że nie zgodzą się na tę zmianę, potępiając propozycję jako ustępstwo wobec kwestionowania przez Bułgarię kultury, języka i tożsamości Macedonii Północnej. Macron podkreślił, że umowa nie kwestionuje istnienia języka macedońskiego i zarówno on, jak i rządząca Macedonią Północną koalicja nazwali propozycję kompromisem.

Propozycja okazała się również kontrowersyjna w Bułgarii, gdzie została zaakceptowana przez premiera Kirila Petkova. Zgoda Petkowa na zniesienie weta w sprawie członkostwa Macedonii Północnej w UE została nazwana przez niektórych jego sojuszników "narodową zdradą", a bułgarski rząd upadł w wyniku głosowania nad wotum nieufności 22 czerwca.

Macedonia Północna jest krajem kandydującym do UE od 17 lat, przy czym zgodę na rozmowy o członkostwie blokowała Grecja, a następnie Bułgaria. Premier Macedonii Północnej Dimitar Kovachevski ogłosił w sobotę po zawarciu porozumienia, że rozmowy akcesyjne rozpoczną się 19 lipca.

Porozumienie otwiera również drogę Albanii do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych, ponieważ UE powiązała jej postępy z postępami Macedonii Północnej. Premier Albanii Edi Rama zapowiedział, że w poniedziałek delegacja uda się do Brukseli, aby rozpocząć rozmowy o członkostwie.


Źródła[edytuj | edytuj kod]