Przejdź do zawartości

2022-07-02: Pierwszy w Polsce wagon rowerowy wyjechał na tory

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
kicior99 i inni, sobota, 2 lipca 2022
Wagon typu Gbs

Pierwsze w Polsce wagony towarowe przeznaczone do przewożenia rowerów wjechały 2 lipca na tory kolei aglomeracyjnej Wrocław – Świdnica przez Sobótkę. Wagony będą udostępniane podróżnym w weekendy. Program pilotażowy prowadzą Koleje Dolnośląskie.

W ramach pilotażu wagony eksploatowane będą na trasie Wrocław – Sobótka ZachodniaŚwidnica Przedmieście w weekendy, z uwagi na istniejące w tym rejonie popularne górskie trasy rowerowe. Każdy wagon może pomieścić 38 rowerów, które przed wyruszeniem na trasę będą odpowiednio zabezpieczone w sposób bezpieczny dla konstrukcji jednośladu. Z tego powodu podróżni z rowerami będą odprawiani co najmniej 15 minut przed odjazdem pociągu. Odbiór nadanych rowerów możliwy jest tylko na stacjach Sobótka Zachodnia i Świdnica Przedmieście. Koszt przejazdu roweru wynosi 7 zł.

Wagony do przewożenia rowerów zostały wyprodukowane w Zielonej Górze w r. 1985, wykonane są z drewna i noszą oznaczenie Gbs. Początkowo przewoziły m. in. meble i motocykle, obsługiwały również jednostki wojskowe. Zostały wyremontowane i zaadaptowane przez oleśnicką firmę Sarkom.


Źródła[edytuj | edytuj kod]