Przejdź do zawartości

2022-05-20: Afganistan: wstrzymano eksport pszenicy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Dmmrk0 i inni, piątek, 20 maja 2022
Afgańscy farmerzy zbierający worki z pszenicą

19 maja afgańskie Ministerstwo Finansów poinstruowało służby celne, aby nie zezwalały na wywóz pszenicy z Afganistanu. Powodem są niedobory tego zboża w kraju i ryzyko klęski głodu.

Zgodnie z poleceniem Ministra Finansów Mullaha Hidayatullaha Badriego służby celne mają zapobiegać handlowi oraz eksportowi krajową pszenicą. W wyniku niedoborów zboża Afganistanowi grozi niewystarczalność w zapewnieniu żywności.

Od 2021 roku afgańskie rolnictwo cierpi z powodu braku opadów i wysychania ziem uprawnych. Według Światowego Programu Żywnościowego 22,8 mln obywateli Afganistanu zostało dotkniętych niedoborem żywności.

Roczne zapotrzebowanie Afganistanu na zboże wynosi ponad 6 milionów ton na 33 milionów ludzi (ŚPŻ twierdzi, że w Afganistanie żyje 41,7 mln ludzi — przyp.red.). W ubiegłym roku krajowa produkcja tego artykułu wyniosła 4 miliony. Reszta zapotrzebowania była uzupełniania poprzez handel z Rosją i Kazachstanem, jednak inwazja Rosji na Ukrainę utrudniła ten proces. Natomiast głównymi rynkami zbytu afgańskich produktów uprawnych były Iran i Pakistan.

Źródła[edytuj | edytuj kod]