Przejdź do zawartości

2022-04-26: Francja: msza święta w intencji ks. Rudzińskiego i siostry Marie-Claude zaatakowanych przez nożownika podczas niedzielnego nabożeństwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 26 kwietnia 2022
Kościół Saint-Pierre d'Arène w Nicei

W poniedziałek wieczorem, 25 kwietnia 2022 roku w kościele Saint-Pierre d'Arène w Nicei odbyła się msza święta w intencji powrotu do zdrowia zaatakowanych dzień wcześniej podczas niedzielnego nabożeństwa, księdza Krzysztofa Rudzińskiego i asystującej mu w posłudze siostry Marie-Claude. Spokoju podczas poniedziałkowej mszy pilnowała nicejska Straż Miejska.

Po poniedziałkowej mszy na dziedzińcu nicejskiej świątyni kilkuset wiernych spotkało się by ułożyć kwiaty w geście solidarności z zaatakowanymi duchownymi. Do napaści doszło w niedzielę 24 kwietnia, tuż przed godziną 10 przed południem. Mężczyzna, którego tożsamości ani pochodzenia nie ujawniono zaatakował nożem księdza Krzysztofa Rudzińskiego który jest zastępcą proboszcza, księdza Gila Floriniego. Asystująca Rudzińskiemu podczas niedzielnej mszy 72–letnia siostra Marie-Claude odniosła lżejsze rany, głównie rąk, i po kilku godzinach w szpitalu wróciła do domu. Napastnik został obezwładniony przez wezwaną policję, przy zatrzymaniu udało się uniknąć użycia broni palnej. Z policyjnego aresztu zwolniono go tego samego dnia wieczorem ze względów medycznych, osadzając jednak na oddziale psychiatrycznym lokalnego szpitala. Ksiądz Rudziński, po kilku operacjach, nadal przebywa w szpitalu, lekarze określają jego stan jako stabilny. Nie ujawniono czy intencje napastnika były związane z trwającą w dniu ataku ostateczną turą wyborów prezydenckich we Francji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]