2022-04-08: Wikimedia Polska zaprasza do deklarowania się wolontariuszy co do zakresu działań

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 kwietnia 2022

7 kwietnia 2022 roku na stronie Wikimedia Polska ukazało się zaproszenie do zgłoszenia się do Bazy Umiejętności Wolontariuszy Wikimedia Polska.

Baza Umiejętności to nowe narzędzie, które pozwoli na lepsze zarządzanie wolontariatem w organizacji, lepszą komunikację pracowników z wolontariuszami i zaangażowanie nowych wolontariuszy.

Zgłoszenia mają na celu prezentację zainteresowań i umiejętności wolontariusza. Baza daje możliwość określenia w jakich zadaniach chce sie spróbować swoich sił, a jakich nie chce się podejmować. W ankiecie znajduje się ponad 120 typów zadań dla wolontariuszy. Można również dopisać własne. Wypełnienie formularza zajmuje średnio 25-50 minut. Wszystkie typy zadań znajdują się również na stronie Potrzebujemy Ciebie.

Dla stowarzyszenia są ważne bardzo odpowiedzi w zgłoszeniu do Bazy Umiejętności, ponieważ:

  • Chce lepiej poznać umiejętności oraz zainteresowania wolontariuszy;
  • Chce, aby wolontariusze wykonywali zadania, jakie lubią robić i aby byli ekspertami stowarzyszenia w dziedzinie, która jest ich pasją;
  • Chce pokazać, że jest mnóstwo sposobów na zaangażowanie w działalność Wikimedia Polska i każdy może znaleźć swój własny sposób na wolontariat;
  • Baza będzie podstawowym narzędziem, na podstawie którego zespół stowarzyszenia będzie szukać wolontariuszy do wykonywania zadań dla Wikimedia Polska;
  • Rozbudowana Baza Umiejętności Wolontariuszy umożliwić ma lepsze przeciwdziałanie wypaleniu najbardziej aktywnych wolontariuszy – zamiast powierzać określone zadania systematycznie tym samym osobom, będziemy mogli angażować innych wolontariuszy i wolontariuszki, którzy zgłosili chęć pomocy w określonym typie zadań;
  • pracownicy Wikimedia Polska będą mogli w szybki i łatwy sposób znaleźć osoby chętne do wykonywania określonego typu zadań, bez potrzeby angażowania bardziej doświadczonych pracowników lub zarządu.

Baza Umiejętności będzie współgrać z Mapą Zaangażowania Wolontariuszy – prowadzonym przez zespół wsparcia społeczności narzędziu, za pomocą którego można obserwować obciążenie zadaniami poszczególnych wolontariuszy w określonym czasie i lepiej przeciwdziałać ich wypaleniu.

Jeśli wypełnienie formularza Bazy Umiejętności jest dla Ciebie kłopotliwe (np. ze względu na niepełnosprawność wzroku), można dokonać zgłoszenia do Bazy Umiejętności Wolontariuszy telefonicznie kontaktując się na wsparcie@wikimedia.pl lub 533 659 957.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]