Przejdź do zawartości

2022-03-06: Visa i Mastercard wstrzymują działalność w Rosji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 6 marca 2022

Amerykańskie przedsiębiorstwa Visa i Mastercard zaprzestają udzielania swoich usług na terenie Rosji. Organizacje 5 marca 2022 roku opublikowały oświadczenia o tej decyzji na swoich stronach internetowych.

Obie spółki zaprzestają świadczenia swoich usług dla Rosjan. Visa podjęła już działania, dzięki którym jej rosyjskie karty przestaną działać w najbliższych dniach. Mastercard także nie będzie obsługiwany w rosyjskich punktach handlowych i bankomatach. Karty obu organizacji niezależnie od kraju wydania będą nieobsługiwane w Rosji.

Visa krytykuje działania Rosji, gdyż te wg oświadczenia nie są zgodne z wartościami wyznawanymi przez firmę. Mastercard powołuje się na względy bezpieczeństwa, niestabilność gospodarczą, opinię publiczną czy wymagania organów regulacyjnych na całym świecie.

Dotychczas 74 proc. transakcji w Rosji było wykonywanych za pomocą kart Visa i Mastercard.

Wprost twierdzi, że po opublikowaniu tych oświadczeń Centralny Bank Federacji Rosyjskiej także wydał swój komunikat 5 marca. Według niego rosyjskie karty Mastercard i Visa będą działały do czasu daty ich wygaśnięcia. Póki są ważne, jedynym ich ograniczeniem będzie niemożność wykonywania transakcji międzynarodowych.

W Rosji funkcjonuje system płatności "Mir", który jest obsługiwany w stosunkowo niewielkiej liczbie krajów. Są nimi: Turcja, Wietnam, Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Południowa Osetia i Abchazja. Jednak rosyjski Sbierbank Rossii może podjąć współpracę z chińskim systemem UnionPay, co rozszerzyłoby jego funkcjonalność poza granicami Federacji Rosyjskiej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]