Przejdź do zawartości

2021-08-28: Afganistan: zamknięte banki wywołały protesty w Kabulu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 28 sierpnia 2021
Panorama Kabulu

28 sierpnia 2021 roku przed bankiem w Kabulu rozpoczęły się protesty z powodu zamkniętych instytucji finansowych. Od dwóch tygodni obywatele Afganistanu nie mają dostępu do wszystkich swoich oszczędności. Bankomaty wypłacają do 200 dolarów na każdą dobę.

26 sierpnia władze Islamskiego Emiratu Afgańskiego ogłosiły, że 28 sierpnia w pełni wznowią działalność banki i inne instytucje finansowe. Jednak tego dnia mieszkańcy Kabulu spotkali się z nadal nieczynnymi placówkami. Z tego powodu wybuchł protest przed bankiem w Kabulu oraz pojawiły się ogromne kolejki przed bankomatami. Jednym z wymienionych przyczyn nieczynnych banków jest poczucie zagrożenia przez pracowników instytucji finansowych, pomimo zapewnień talibów o zapewnieniu bezpieczeństwa. Natomiast właściciele instytucji twierdzą, że nie jest możliwe funkcjonowanie ich obiektów, dopóki nie zostanie wznowiona działalność banku centralnego Afganistanu.

Od czasu przejęcia władzy przez talibów Afgańczycy mierzą się z brakiem pieniędzy i rosnącymi cenami produktów. Rodzi to też problem niewypłacalności za pracę dla swoich pracowników przez pracodawców.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]