Przejdź do zawartości

2021-07-30: Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zacumował moduł Nauka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 30 lipca 2021

29 lipca 2021 roku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zacumował rosyjski moduł Nauka.

W czasie lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystąpiły problemy, które spowodowały, że w przypadku nieudanego cumowania, inżynierowie rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos byliby pozbawieni możliwości wykonania drugiego podejścia. Dokowanie odbyło się o godzinie 15:29 czasu polskiego.

Właz do nowego modułu otwarto około trzy godziny później. Mniej więcej wtedy samoczynnie i nieoczekiwanie włączyły się silniki Nauki. Spowodowało to odchylanie się stacji kosmicznej od planowej trajektorii lotu. Sytuację udało się opanować po około godzinie od wystąpienia incydentu.

Nie był to pierwszy problem związany z Nauką. Pierwotne plany mówiły o umieszczeniu jej na orbicie już w 2007 roku. Od tego czasu, w związku z wieloma problemami i opóźnieniami, start był przekładany i ostatecznie odbył się 21 lipca 2021.

Incydent spowodował również opóźnienie w zapowiadanym przez nas locie testowym kapsuły Boeing Starliner. Odbędzie się najwcześniej 3 sierpnia. Pierwotnie start planowano na piątek, 30 lipca.

Źródła[edytuj | edytuj kod]