Przejdź do zawartości

2021-07-24: 30 lipca 2021 odbędzie się kolejny test kapsuły Boeing Starliner

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 24 lipca 2021

30 lipca 2021 roku w swój drugi lot testowy poleci kapsuła Boeing Starliner. Docelowo ma służyć do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W najbliższy piątek 30 lipca 2021 roku odbędzie się bezzałogowy lot testowy Starlinera. W jego trakcie planowane jest cumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszy lot odbył się w grudniu 2019 i zakończył się niepowodzeniem. Statek nie wszedł na zamierzoną orbitę, a w konsekwencji nie był w stanie dotrzeć do ISS.

Start odbędzie się 30 lipca o godzinie 20:53 czasu polskiego. Kapsuła zostanie wyniesiona w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Atlas V i, według planów, wróci na Ziemię 6 dni później.

Jeśli lot zakończy się sukcesem, Boeing będzie mógł przeprowadzić test statku z załogą.

CST-100 Starliner to jeden z dwóch statków kosmicznych wyprodukowanych w ramach programu Commercial Crew. W jego ramach NASA zleciła przedsiębiorstwom Boeing i SpaceX budowę kapsuł, które umożliwią transport ludzi na ISS.

Ze względu na problematyczne dokowanie modułu „Nauka” 29 lipca, podjęto decyzję o przełożeniu startu Starlinera co najmniej do 3 sierpnia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]