2021-07-15: NASA wyśle sondę w kierunku jednej z asteroid bliskich Ziemi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 lipca 2021

Przy okazji startu misji Artemis I, NASA wyśle w kosmos satelitę NEO Scout, który posłuży do zbadania jednej z asteroid bliskich Ziemi.

Satelity NEO Scout odbędzie pierwszą amerykańską misję międzyplanetarną, wykorzystującą żagiel słoneczny jako napęd. Po odłączeniu się od rakiety, sonda rozłoży plastikowo-aluminiową płachtę o powierzchni 85 metrów kwadratowych. Odbijające się od niej światło pozwoli próbnikowi osiągnąć dużą prędkość.

Satelita, o wielkości podobnej do pudełka od butów, zostanie wyniesiony razem z kilkoma innymi sondami rakietą Space Launch System, odbywającą lot testowy dookoła Księżyca. Start zaplanowany jest na 22 listopada br.

NASA ma zamiar po raz pierwszy zbadać z bliska obiekt kosmiczny o średnicy poniżej 100 metrów, w szczególności charakterystykę jego powierzchni oraz właściwości rotacyjne. Celem sondy będzie jedna z asteroid bliskich Ziemi, prawdopodobnie 1991 VG.

Misja NEO Scout jest również krokiem na drodze do startu sondy Solar Cruiser, napędzanej jeszcze większym żaglem słonecznym.

Źródła[edytuj | edytuj kod]