Przejdź do zawartości

2021-06-29: Abp Andrzej Józwowicz mianowany na stanowisko nowego nuncjusza apostolskiego w Iranie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 29 czerwca 2021

28 czerwca 2021 roku Papież Franciszek mianował abp. Andrzeja Józwowicza nowym nuncjuszem apostolskim w Iranie.

Abp Andrzej Józwowicz urodził się w Boćkach (diecezja drohiczyńska) 14 stycznia 1965 roku.

Jest absolwentem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył w 1990 roku. Święcenia prezbiterialne przyjął 24 maja 1990 roku, z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa. W seminarium uzyskał stopień magistra teologii.

Po utworzeniu diecezji łowickiej 25 marca 1992 roku, został skierowany na studia specjalistyczne do Rzymu przez bp. Alojzego Orszulika, pierwszego ordynariusza diecezji. Studiując na wydziale Utriusque Iuris Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, w 1995 roku rozpoczął równoległe studia i formację w Papieskiej Akademii Kościelne, „kuźni przyszłych dyplomatów” Stolicy Apostolskiej.

W czerwcu 1997 roku uzyskał tytuł doktora obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Od 1 lipca tegoż roku rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno na placówkach w Mozambiku, Tajlandii, na Węgrzech, w Syrii, Iranie, a ostatnio w Federacji Rosyjskiej.

Posługuje się językami: włoskim, angielskim, francuskim, rosyjskim i portugalskim.

Jest prałatem honorowym Jego Świątobliwości a od 2009 roku, także kanonikiem gremialnym katedralnej kapituły łowickiej.

18 marca 2017 roku Ojciec Święty Franciszek mianował go Nuncjuszem Apostolskim w Rwandzie, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Lauriaco.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]