2021-05-27: Pomoc żoliborskim seniorom nagrodzona przez Warszawską Spółdzielnie Mieszkaniową

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 14 maja 2021

W majowym numerze (maj 2021; nr 2 (424)) Życie WSM ogłoszono, że tytuł Przyjazny Spółdzielni za 2020 rok przyznano Katarzynie Zielińskiej.

Laureatka została doceniona za organizację ruchu społecznego „Widzialna Ręka” na warszawskim Żoliborzu. Ta grupa wspierająca seniorów działa od marca 2020 roku. Powstała na fali tworzenia grup lokalnych pod nazwą „Widzialna Ręka”, które miały za zadanie niesienie sąsiedzkiej pomocy wszystkim dotkniętym przez pandemię COVID-19. Żoliborska grupa wyszła poza wsparcie on-line i promowanie solidarności społecznej i stała się zorganizowanym ruchem społecznym, którego członkowie regularnie pozyskują i rozdzielają i zawożą dary dla zamieszkujących na Żoliborzu seniorów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i życiowej. We współpracy z żoliborskimi restauracjami Ósma Kolonia i Sypka Mąka i Masło, piekarnią Cała w mące, sklepem Dary Posejdona oraz anonimowymi darczyńcami zaopatrują seniorów w posiłki. Wolontariusze pomagają też seniorom w załatwianiu codziennych spraw, takich jak zakupy czy wyprowadzanie psa w czasie choroby właściciela. Organizują wśród sąsiadów zbiórki przedmiotów, na które zapotrzebowanie zgłaszają podopieczni. Pomocą obejmują, jak deklaruje organizatorka, około 80 osób. Życie „Widzialnej Ręki” skupia się wokół utworzonej 13 marca 2020 grupy na Facebooku, która obecnie liczy około dwóch tysięcy osób.

W ramach konkursu Katarzynie Zielińskiej wręczony zostanie dyplom i talon do wybranego sklepu.

Jak informuje Bartłomiej Pograniczny zgłoszenia dokonują anonimowo członkowie spółdzielni jednak sam zarząd WSM wie o działaniach Widzialnej ręki od dłuższego czasu, a Katarzyna Zielińska była im znana wcześniej. Jury składało się z członków zarządu WSM, redakcji Życia WSM i rady programowej w składzie:

  • Barbara Różewska – prezes zarządu;
  • Helena Pośpieszyńska – zastępca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych;
  • Mariusz Skrocki – zastępca prezesa zarządu ds. inwestycji i remontów;
  • Danuta Wernic – redaktor naczelna;
  • Bartłomiej Pograniczny – redaktor prowadzący, dział reklamy;
  • Barbara Bielicka-Malinowska, Anna Pawlewska, Zofia Sudra-Czerwińska – rada programowa.

W okolicach września zbierane mają być zgłoszenia do kolejnej edycji.

Życie WSM to bezpłatny dwumiesięcznik Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]