Przejdź do zawartości

2021-02-14: Polscy naukowcy stworzyli kilkusekundowy test na COVID-19

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 14 lutego 2021
SARS-CoV-2 i COVID-19

Naukowcy z polskiej firmy ML System opracowali prototyp testu na obecność SARS-CoV-2.

Przedsiębiorstwo ML System, pochodzące z Zaczernia koło Rzeszowa, opracowało urządzenie do wykrywania SARS-CoV-2, którego testy mają się rozpocząć już niedługo. Miejscem, w którym dokonana będzie ocena „skuteczności diagnostycznej” urządzenia, będzie Centrum Medyczne „Medyk” w Rzeszowie.

Opracowane przez polską spółkę urządzenie pozwala na wykrycie w ciągu kilku sekund SARS-CoV-2 w wydychanym powietrzu

Nasza rola od strony medycznej będzie polegała na przeprowadzeniu badań, czy to urządzenie będzie się nadawało do testów diagnostycznych, czy potwierdzi się jego skuteczność. Jeżeli mówimy o kwestiach medycznego sprawdzenia urządzenia, to muszą w tym wziąć udział ochotnicy, którzy wyrażą na to zgodę i będą musieli dostosować się do założeń protokołu tego projektu. Badanie zostało złożone do komisji bioetycznej, więc odbywa się to zgodnie z zasadami prowadzenia testów i eksperymentów medycznych, i jeżeli te testy ruszą, a w najbliższych dniach będziemy prawdopodobnie znali szczegóły, kiedy będziemy mogli startować z tymi testami, to na pewno taka informacja zostanie podana.

— Ewa Międlar, dyrektor ds. badań klinicznych Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie.

Urządzenie o nazwie „Covid Detector” opracowywane było przez ML System przez kilka miesięcy. Jak podaje producent, służy ono do „bezinwazyjnej diagnostyki w czasie rzeczywistym zakażeń wywoływanych przez wirus SARS-CoV-2”, umożliwia wykrywanie w ciągu kilku sekund koronawirusa w wydychanym powietrzu.

Badania nad urządzeniem uzyskały pozytywną opinię komisji bioetycznej, jak podaje w przedsiębiorstwo w swoim komunikacie:

Spółka otrzymała informację o wydaniu przez Komisję Bioetyczną przy Okręgowej Radzie Lekarskiej w Rzeszowie w dniu 11 lutego 2021 r. uchwały, w której pozytywnie zaopiniowała przeprowadzenie jednoośrodkowego ewaluacyjnego badania klinicznego dot. oceny przydatności klinicznej, czułości i specyficzności urządzenia Covid Detector do bezinwazyjnej diagnostyki w czasie rzeczywistym zakażeń wywołanych przez wirus SARS-CoV-2 potwierdzonej badaniami genetycznymi przy wykorzystaniu metody RT-PCR.

— komunikat firmy ML System

Zdaniem producenta, urządzenie nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia w jego obsłudze oraz będzie można je stosować w:

  • miejscach pracy
  • obiektach masowego użytku (np. na lotniska)
  • punktach kontrolnych (np. na przejściach granicznych)
  • miejscach imprez masowych

Jak podaje ML System, celem badań będzie analiza czułości i specyficzności urządzenia Covid Detector na podstawie porównania z wynikami badań genetycznych reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją w kierunku SARS-CoV-2 (COVID-19).

Badania nad kropkami kwantowymi

[edytuj | edytuj kod]

ML System znana jest jako producent paneli fotowoltaicznych. W swoim centrum rozwojowym od wielu lat prowadzi badania nad kropkami kwantowymi, będącymi cząsteczkami o rozmiarach 10-krotnie mniejszych od cząstek SARS-CoV-2, jednak wykazują do nich podobną budowę. Uprzednie badania firmy nad kropkami kwantowymi firma wykorzystała przy projektowaniu detektora. Detektor ten w diagnostyce wykorzystuje spektroskopię i charakterystyczne dla wirusa widmo.

Urządzenie Covid Detector jako narzędzie diagnostyczne w testach na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykorzystuje spektroskopię rozproszeniową. Zastosowanie detektora pracującego na bazie spektroskopii rozproszonej umożliwia [...] określenie charakterystycznego tylko dla wirusa SARS-CoV-2 widma oraz dokonanie przez detektor oceny próbki pobranej od pacjenta w czasie rzeczywistym i w ciągu kilku sekund.

— komunikat firmy ML System


11 lutego 2021 roku prezydent Andrzej Duda odwiedził w siedzibę firmy ML System. Wyraził wówczas nadzieję, że zaprezentowane podczas wizyty urządzenie uchroni ono wielu ludzi od infekcji i ułatwi życie społeczeństwom na całym świecie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • Zenon Baranowski – Diagnoza w kilka sekund – Nasz Dziennik (Nr 36 • 6998) ISSN 1429-4834 s.4, 13-14 lutego 2021