2021-02-08: „Koniec CentOS, jakiego znamy – przegląd alternatyw” – webinarium

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 lutego 2021

25 lutego 2021 roku o godzinie 10:00 odbędzie się webinarium przygotowywane przez EuroLinux oraz Linux Polska. Podczas wydarzenia wyjaśnione zostaną konsekwencje zakończenia wsparcia dla CentOS oraz przedstawione zostaną alternatywy.

W grudniu 2020 roku przedsiębiorstwo Red Hat ogłosiło zakończenie wsparcia dla najnowszej wersji CentOS-a wraz z końcem 2021 roku. Informacja ta dla wielu firm wiąże się z koniecznością przesiadki na inny system Enterprise, głównie ze względów bezpieczeństwa. Zapowiadany CentOS Stream po tej dacie stanie się bowiem swoistym poligonem doświadczalnym dla Red Hat Enterprise Linux.

Podczas webinaru wyjaśnione zostanie, co tak naprawdę oznacza decyzja Red Hat i jak wpłynie ona na przyszłość Projektu CentOS. Padną odpowiedzi na ważne pytania – czy nadal będzie można korzystać z CentOS-a na serwerach produkcyjnych oraz z jakimi konsekwencjami dla użytkowników wiąże się zamiana CentOS-a na CentOS Stream. Agenda wydarzenia przewiduje również przegląd alternatywnych rozwiązań dla CentOS-a, z krótką analizą, które dystrybucje są warte uwagi, a które są zdecydowanie gorszym wyborem. Prelegenci opowiedzą także o tym, jak przygotować się do zmiany systemu, aby ta była możliwie jak najmniej inwazyjna, w szczególności dla administratorów, którzy dysponują dziesiątkami, setkami czy tysiącami instancji CentOS-a.

Udział w wydarzeniu jest darmowy, wymaga rejestracji. Całość ma trwać około godziny.

Agenda:

  • Koniec wsparcia dla CentOS – daty i fakty.
  • Konsekwencje dla środowisk produkcyjnych.
  • Alternatywy dla CentOS – krótki przegląd.
  • Live demo – migracja systemu CentOS na przykładzie EuroLinux.
  • Sesja pytań i odpowiedzi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]