2021-01-06: Według badań prowadzonych w USA kobiety częściej niż mężczyźni zwiększyły swoją aktywność w kontakcie z naturą podczas pandemii COVID-19

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 6 stycznia 2021
SARS-CoV-2 i COVID-19

W grudniu w czasopiśmie PLOS ONE opublikowano wyniki badań ankietowych pokazujących, jak zmieniła się aktywność Amerykanów poza domem w czasie pandemii COVID-19. Ankiety przeprowadzono wśród blisko 5 tysięcy mieszkańców stanu Vermont, położonego w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.


Badania prowadzone nad zachowaniami ludzi podczas pandemii COVID-19 ujawniły wzrost kilku aktywności na świeżym powietrzu u ponad połowy respondentów. Należą do nich prace w ogrodzie (57%), relaks na świeżym powietrzu (58%); ale również aktywności mniej wyczynowe: obserwowanie przyrody (64%), robienie zdjęć lub uprawianie malarstwa na łonie natury (54%). Zajęcia o charakterze sportowym - jazda na rowerze, pływanie łódką, a także wędkowanie pozostały na podobnym poziomie, jak przed pandemią. Ponadto także znaczna część badanych przyznała, że zaczęła zwracać większą uwagę na pewne wartości związane ze światem natury. Było to przede wszystkim dobre samopoczucie, odczuwanie zdrowia psychicznego (59%), ale również możliwość wykonywania ćwiczeń (29%), piękno natury (29%) i poczucie przynależności (23%). Ograniczone były natomiast aktywności, które związane były z udziałem innych osób, np. biwakowanie. Łącznie pytano o 15 różnych aktywności na świeżym powietrzu.

Doświadczenie związku z naturą było różne w zależności od płci, dochodu oraz miejsca zamieszkania, gdzie wyróżniano mieszkańców wsi i miast. Aktywności były bardziej istotne dla kobiet, szczególnie prace w ogrodzie oraz spacery, które wykonywały blisko trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Z kolei żaden z 6 najczęściej wskazywanych rodzajów aktywności nie był domeną mężczyzn. Również osoby, które utraciły pracę, częściej zwracały się w kierunku aktywności na łonie natury. Aby lepiej wyjaśnić zależności statystyczne, planowane są badania jakościowe.


More research is needed, but our preliminary analysis suggests that, during the pandemic, women are more likely than men to report increased importance of values that include mental well-being, beauty, exercise, familiarity with landscape, and fun. Our next step is to analyze the qualitative data to explore this result more fully

— Rachelle Gould, Medical News Today

Ze względu na to, że badania były prowadzone tylko w jednym stanie, nie mogą być uogólniane. Znaczną część respondentów stanowili mieszkańcy wsi, osoby rasy białej, a średnia zarobków wynosiła od 75 000 do 100 000 dolarów. Rekrutacja do badań odbywała się w znacznej mierze poprzez strony mediów społecznościowych administrowanych przez organizacje środowiskowe i związane z usługami społecznymi. Ankietę zaimplementowano za pośrednictwem platformy LimeSurvey. Po odrzuceniu ankiet niepełnych oraz wykonanych przez osoby niepełnoletnie lub osoby niebędące mieszkańcami stanu, do dalszej analizy wykorzystano 3204 kwestionariusze.

Jednym z motywów podjęcia badań była kwestia nierówności społecznych przekładających się na dostęp do natury dla mieszkańców miast, które zresztą pogłębiają się w warunkach kryzysowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]