Przejdź do zawartości

2020-03-12: Spotkanie autorskie z Marcinem Jakubem Szymańskim w Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 12 marca 2020

Kolejna książka o dziejach Łodzi!

Książek o dziejach i zabytkach Łodzi wydawanych jest niezwykle mało, dlatego szczególnie podkreśam iż wydana została nowa ważna książka o tej tematyce

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zorganizowała spotkanie z dr Marcinem Jakubem Szymańskim autorem książki Łódź na wodach dziejów. Biografia miasta

Dr Marcin Jakub Szymański jest historykiem, pracownikiem Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego. Opublikował książki i artykuły naukowe, oraz popularnonaukowe dotyczące dziejów Łodzi ale także historii Polski. Konsultant filmów i innych działań o charakterze historycznym, popularyzator dziejów Polski (autor m.in. Polskie piwo. Biografia (Historia lekko podchmielona) i współautor Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy).

Spotkanie zgromadziło miłośników historii Łodzi, ale niektórzy z nich byli do spotkania nieprzygotowani – książki nie przeczytali. Stąd pytania do autora: czy w książce napisał o tym czy innym ważnym (zdaniem słuchacza) wydarzeniu z dziejów Łodzi. Autor cierpliwie (choć oczekiwał na wezwanie w aktualnej ważnej sprawie rodzinnej – narodzin potomka) wyjaśniał konstrukcję książki, dlaczego zamieścił w 10 rozdziałach tylko takie dokumenty, zdjęcia czy informacje pokazujące dzieje miasta i osoby z nim związane.

Podczas spotkania był obecny wydawca książki Jacek Trybuchowski – księgarnia „Ossolineum” Łódź ul. Piotrkowska 181. Zapytany, obiecał, że pomyśli o wydaniu książki w języku niemieckim, może innych, wszak Łódź – co zaistniało też na kartach książki – jest miastem czterech kultur.

Fragment recenzji prof. dr hab. Przemysława Waingertnera (Uniwersytet Łódzki) (…) na kartach książki uznany przecież historyk i pracownik akademicki udowadnia, że potrafi snuć opowieść nie tylko zajmującą dla cechowej braci spod znaku Klio, obeznanej z naukowym warsztatem i słownictwem, ale przyciągającą również amatorów historii, atrakcyjną dla pasjonatów dziejów „małej ojczyzny” – niezwykle barwną, a przy tym przystępną, nie stroniącą od anegdoty, brzemienną w treści, a przecież lekką w formie.

Spotkanie prowadził wicedyrektor WBP Piotr Bierczyński

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]