2020-02-05: Zbigniew Dolatowski. Ekslibrisy – 104. wystawa w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 5 lutego 2020

4 lutego 2020 r. odbył się wernisaż wystawy 70 ekslibrisów Zbigniewa Dolatowskiego (1927-2001), warszawskiego grafika, twórcy prawie 900 ekslibrisów linorytniczych i drzeworytów

Ekslibris to karteczka oznaczająca przynależność książki do danego księgozbioru, zawierająca słowa „ex libris” czyli z książek, z księgozbioru, imię i nazwisko posiadacza księgozbioru oraz rysunek ilustrujący zbiór lub charakteryzujący jego właściciela. I właśnie z uwagi na treść rysunku najczęściej ekslibrisy są kolekcjonowane i pokazywane na wystawach.

Wystawa ekslibrisów Zbigniewa Dolatowskiego będzie czynna do 4 maja 2020 r. Tematyka ich jest różnorodna, to przyroda (zwierzęta i rośliny), ludzie, wytwory ręki ludzkiej (architektura, pojazdy) jak i piękne liternictwo.

Uczestnicy wernisażu otrzymali bezpłatnie katalog wystawy (opatrzony numerem ISBN 978-83-86699-59-9), opracowany nieodpłatnie przez prowadzącego Galerię Mirosława Zbigniewa Wojalskiego, który takie katalogi opracowuje bez wynagrodzenia od 30 lat, bo Galeria istnieje od 1990 r.

Patronat nad 30-leciem Galerii i nad tą wystawą przyjęła Prezydent m. Łodzi Hanna Zdanowska.

W wernisażu wziął udział prof. Marcin Gołaszewski przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi.

List gratulacyjny wiceprezydent Łodzi Małgorzaty Moskwa-Wodnickiej odczytała Agata Koszewska z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Syn twórcy, Jakub Dolatowski, przysłał list do uczestników wernisażu przybliżając postać i dorobek ojca, list odczytano i wklejono do kroniki.

TVP 3 Łódź przekazała w wiadomościach kulturalnych informację o ekslibrisach, wystawie, Galerii i jej 30-leciu (https://lodz.tvp.pl/41964938/lodzkultura).

Galeria doczekała się uznania, 18 września 2018 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował ją odznaka honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.