2019-09-09: Awaria kolektora ściekowego w Warszawie: uruchomiono tymczasowy rurociąg

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 9 września 2019

Dzisiaj rozpoczęto przesyłanie ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy za pomocą tymczasowego rurociągu.

W ciągu ostatnich kilku dni na Wiśle budowano most pontonowy, na którym położono dwa rurociągi, które będą transportować ścieki do znajdującej się po drugiej stronie rzeki oczyszczalni „Czajka” do czasu naprawy właściwych kolektorów. Dzisiaj uruchomiono przesył ścieków i osiągnięto wydajność 60%, całkowite zaprzestanie zrzut nieoczyszczonej wody nastąpi do wtorku.

Przewiduje się, że tymczasowa instalacja będzie służyć minimum 2 miesiące, do czasu naprawy właściwego systemu przesyłania. Rozważane jest jednak wybudowanie dodatkowego rurociągu, na pobliskim moście, aby umożliwić dodatkowe obejście uszkodzenia w razie warunków utrudniających wykorzystanie tymczasowej konstrukcji.

W międzyczasie trwają prace nad dokładnym ustaleniem przyczyn uszkodzenia. Wiadomo już, że doszło do rozsadzenia rur, najprawdopodobniej z powodu zbyt dużego ciśnienia. Udało się dostać do miejsca uszkodzenia i wyciągnąć uszkodzone elementy - te zostaną poddane dalszym badaniom. W najbliższym czasie będą trwały prace nad naprawą uszkodzonego kolektora.

Zanim tymczasowa instalacja została uruchomiona, do wylewanych ścieków wprowadzano ozon, celem dezynfekcji i rozbicia niektórych związków, a także utlenienia wody. Zamontowano również kraty, aby wyłapywać nieczystości stałe, które w pierwszych dniach zrzutu jeszcze bardziej zanieczyszczały rzekę.

Cały czas prowadzone monitorowany jest stan czystości wody w kranach. Woda w Warszawie i Płocku nadal jest zdatna do picia. Nie należy jednak korzystać z wody pobranej bezpośrednio z rzeki, kąpać się w niej czy łowić ryb.

Więcej o awarii tutaj.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości