Przejdź do zawartości

2019-09-07: Sondaż IBRiS: PiS z największym poparciem na koniec wakacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 7 września 2019
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym w dniach 24 sierpnia – 4 września 2019 przez IBRiS na reprezentatywnej próbie aż 8000 osób metodą CATI, na Prawo i Sprawiedliwość zamierza głosować 43,4% respondentów, co umożliwiłoby partii rządzącej uzyskanie 259 mandatów do Sejmu.

Na kolejnym miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (m.in. Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) z poparciem 21,2% przedstawicieli społeczeństwa. Przełożyłoby się to na 119 mandatów dla tej koalicji partii politycznych.

Trzecie miejsce zajmuje koalicja Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem), która uzyskała 14,1%, a to oznaczałoby 66 mandatów do Sejmu.

Ostatnie miejsce powyżej progu wyborczego zajęła Koalicja Polska, czyli projekt polityczny skupiony wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego, w skład którego wchodzi też m.in. Kukiz’15. Na tę formację gotowych jest zagłosować 5,7% wyborców. Politycy zdobyliby 15 mandatów.

Według symulacji jeden mandat otrzyma Mniejszość Niemiecka. Poniżej progu wyborczego znalazła się Konfederacja (4,8% głosów).

10,5% ankietowanych nie wie, na kogo odda swój głos. W październikowych wyborach zamierza wziąć udział 51,9% uprawnionych.

W tym miejscu powinien wyświetlić się wykres. Z powodów technicznych nie może być wyświetlony. Więcej informacji

Źródła[edytuj | edytuj kod]