2019-08-13: Sondaż IBRiS: loty Kuchcińskiego nie wpłynęły na sondaże

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 13 sierpnia 2019
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez IBRiS na reprezentatywnej próbie 1100 osób metodą CATI, na Prawo i Sprawiedliwość zamierza głosować 41,2% respondentów, co umożliwiłoby partii rządzącej uzyskanie 243 mandatów do Sejmu.

Wątpliwości związane z lotami marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na pokładzie państwowych samolotów i jego rezygnacja nie wpłynęły znacząco na notowania partii rządzącej. W porównaniu z sondażem opublikowanym dwa tygodnie temu, poparcie Prawa i Sprawiedliwości zmniejszyło się o 0,5 punktu procentowego.

Na kolejnym miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (m.in. Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) z poparciem 27% przedstawicieli społeczeństwa. Ten blok zyskał zatem 2 p.p. w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Trzecie miejsce zajmuje koalicja Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem), która uzyskała 11,6% wskazań (wzrost o 1,4 p.p.).

Ostatnie miejsce powyżej progu wyborczego zajęła Koalicja Polska, czyli projekt polityczny skupiony wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego, w skład którego wchodzi też m.in. Kukiz’15. Na tę formację gotowych jest zagłosować 6,5% wyborców.

Poniżej progu wyborczego znalazła się Konfederacja (2,8% głosów) oraz Bezpartyjni Samorządowcy (1,8% głosów).

W tym miejscu powinien wyświetlić się wykres. Z powodów technicznych nie może być wyświetlony. Więcej informacji

Źródła[edytuj | edytuj kod]