Przejdź do zawartości

2019-07-21: Dwa ołtarze. Srebrne arcydzieła z wrocławskiej katedry. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 21 lipca 2019

Dwa ołtarze. Srebrne arcydzieła z wrocławskiej katedry. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu w dniu 30 kwietnia została otwarta wystawa poświęcona właściwie jedynemu dziełu – zrekonstruowanemu ołtarzowi głównemu z archikatedry św. Jana Chrzciciela. Chociaż wystawa zajmuje tylko jedną salę jest warta obejrzenia. To zapewne ostatnia okazja zobaczenia ołtarza katedralnego z bliska ponieważ po wystawie zostanie umieszczony ponownie na swoim miejscu w katedrze i dostęp do niego z bliska nie będzie możliwy.

Srebrny ołtarz znajdował się w prezbiterium katedry w latach 1591–1945. W 1945 roku podczas oblężenia Wrocławia, przez wojska sowieckie, srebrne elementy zostały zdemontowane i ukryte w podziemiach katedry. Pożar katedry po bombardowaniu spowodował zniszczenie drewnianej skrzyni wyłożonej suknem, ale jednocześnie walący się strop zabezpieczył przed ogniem i szabrownikami ukryty skarbiec katedry.

Po wystawie z 2017 roku (opisywanej w Wikinews), rozpoczęto prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne zachowanego w 80% ołtarza głównego fundacji biskupa Andreasa Jerina. Obecna wystawa jest ich owocem.

Wystawa czasowa trwa do 25 sierpnia 2019 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przy pl. Powstańców Warszawy 5. Wystawa jest czynna od wtorku do piątku 10:00 – 17:00 oraz w sobotę i niedzielę 10:30 – 18:00, wystawie towarzyszą wydarzenia dla dzieci i dorosłych, o których informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum. Bilet na wystawę można nabyć w cenie 10,00 zł. Wszystkie eksponaty są opisane zarówno w języku polskim, jak i angielskim, wydany został również ilustrowany 36 stronicowy katalog wystawy zawierający opisy większości eksponatów oraz historię ołtarza, dostępny w księgarni muzeum.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Witecki – Dwa ołtarze. Srebrne arcydzieła z wrocławskiej katedry. – Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2019
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości