Przejdź do zawartości

2017-06-29: Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 29 czerwca 2017
Wrocław

Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawa czasowa 13 czerwca – 24 września 2017.

We wrocławskim Muzeum Narodowym w dniu 13 czerwca została otwarta pierwsza publiczna wystawa eksponatów ze skarbca archikatedry św. Jana Chrzciciela, które tej pory były dostępne, tylko przy nielicznych okazjach, dla wąskiego grona specjalistów. Patronem honorowym wystawy jest Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski. Kustoszem wystawy jest Jacek Witecki.

Wystawa została skomponowana w sposób przykuwający uwagę zwiedzającego od pierwszego do ostatniego momentu. Pierwsza została wystawiona srebrna, fragmentami pozłacana, figura Chrystusa, będąca Jego niezwykłym przedstawieniem jednocześnie jako Zmartwychwstałego oraz jako Zbawiciela Świata (Salvator Mundi), natomiast ostatnimi eksponatami są trzy polonica, ołtarzyki z hebanu i kości słoniowej, będące darem rodziny Sobieskich, z których jeden, ze sceną przedstawiająca chrzest Chrystusa w Jordanie, był własnością polskiego króla Jana III Sobieskiego, a został ofiarowany katedrze wrocławskiej przez jego wnuczkę Marię Karolinę.

Początek wystawy dominują srebrne relikwiarze – szaty Chrytusa, św. Stanisława biskupa, św. Jadwigi Śląskiej, św. Jana Chrzciciela, bł. Czesława Odrowąża patrona Wrocławia, św. Łucji, św. Felicyty, św. Heleny, św. Konstancji oraz św. Wincentego.

Centralnym miejscem wystawy jest próba rekonstrukcji ołtarza głównego katedry z okresu od 1591 roku do 1945 roku, przy którym na bocznych ścianach umieszczone jest jego drugie zamknięcie (pierwsze zamknięcie znajduje się w ekspozycji stałej w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu). Ołtarz ten fundacji biskupa wrocławskiego Andreasa Jerina, został wykonany kosztem 10.000 talarów przez wrocławskiego złotnika Paula Nitscha i malarza Bartholomaeusa Fichtenbergera, został częściowo zdemontowany przed oblężeniem Wrocławia w 1945 roku. W Poniedziałek Wielkanocny, 2 kwietnia 1945 roku, w wyniku ostrzału wojsk sowieckich i wywołanego nim pożaru katedry, zniszczeniu uległa szafa centralna i predella. Po drugiej wojnie światowej kwatery malarskie w okresie 1945-1965 roku były przekazane do bazyliki kolegiackiej Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach, a pozostałe elementy zdeponowano w skarbcu katedry.

Na wystawie znajduje się także ołtarzyk biskupa Jana V Thurzo (dawniej w skarbcu, obecnie na Jasnej Górze), a także monstrancje, kielichy mszalne, ornaty, krucyfiksy oraz wiele innych drogocennych eksponatów ze srebra i złota. Ponieważ część z nich jest używana podczas uroczystości religijnych, nie zawsze na wystawie znajdują się wszystkie eksponaty.

Wystawa czasowa trwa do 24 września 2017 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przy pl. Powstańców Warszawy 5. Wystawa jest czynna od wtorku do piątku 10:00 – 17:00 oraz w sobotę i niedzielę 10:30 – 18:00, wystawie towarzyszą wydarzenia dla dzieci i dorosłych, o których informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum. Bilet na wystawę można nabyć w cenie 5,00 zł. Wszystkie eksponaty są opisane zarówno w języku polskim, jak i angielskim, wydany został również ilustrowany 180 stronicowy katalog wystawy zawierający opisy wszystkich eksponatów, dostępny w księgarni muzeum.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Witecki – Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej. – Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2017
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości