2019-01-14: Zmarł Paweł Adamowicz

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 14 stycznia 2019
Paweł Adamowicz

14 stycznia 2019 roku, na skutek otrzymanych obrażeń, zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dzień wcześniej, na Targu Węglowym w Gdańsku, podczas miejscowego finału 27. edycji WOŚP, Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem przez 27-letniego gdańszczanina.

W niedzielę, podczas pokazu zimnych ogni, do znajdującego się na scenie prezydenta Adamowicza podbiegł napastnik i ugodził go nożem. Zamachowiec następnie przedstawił się publicznie i przedstawił motywy swej zbrodni, wyznając, że jest ona zemstą na członkach Platformy Obywatelskiej za rzekomo niewinne skazanie i torturowanie. Mężczyzna dobrowolnie się poddał i został przekazany służbom zabezpieczającym imprezę, a następnie funkcjonariuszom policji. Napastnikiem okazał się znany policji Stefan Wilmont, który spędził w więzieniu 5,5 roku za napady na gdańskie banki w 2013 roku.

Ranny prezydent Adamowicz, po ponadpółgodzinnej reanimacji, został przetransportowany do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w bardzo ciężkim stanie. Przeszedł tam pięciogodzinną operację, lecz na skutek otrzymanych obrażeń – ran serca, przepony i narządów wewnętrznych jamy brzusznej – zmarł kolejnego dnia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości