2018-11-11: Wystawę 100 ekslibrisów z motywem Orła Białego – symbolu państwa polskiego na 100-lecie Niepodległej otworzono w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi 6 listopada 2018 r.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 11 listopada 2018

W działającej od 1990 r. Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi 6 listopada 2018 r. otworzono 100. (setną) wystawę 100 ekslibrisów z Orłem Białym symbolem polskiej państwowości w 100-lecie Niepodległej. Ekslibrisy pochodzą z kolekcji Mirosława Zbigniewa Wojalskiego, wolontariusza prowadzącego Galerię od początku w Domu Kultury 502 na łódzkim osiedlu Widzew-Wschód, przy ul. A. Sacharowa (do niedawna była to ul. M. Gorkiego) .

Na ekslibrisach oprócz określenia „ex libris” (z książek, z księgozbioru) oraz imienia i nazwiska właściciela znajduje się rysunek, charakteryzujący albo właściciela, albo księgozbiór, czasem jest to ciekawy motyw plastyczny. Tak jest w tym przypadku, a do pokazania tego fragmentu mojej 15 000-tysięcznej kolekcji zainspirował mnie czterowiersz którego nauczyłem się jeszcze w czasie hitlerowskiej okupacji: Kto Ty jesteś?/Polak mały!/Jaki znak Twój? Orzeł Biały!

Biały Orzeł jest symbolem państwowości polskiej od ponad tysiąca lat. Zmieniał kształty, raz był w koronie, raz bez korony, raz patrzył w lewo raz w prawo, ale zawsze był to Biały Orzeł. Uosabiał Polskę, nawet wtedy, kiedy Polski na mapie Europy nie było, ale Polacy wierzyli, że kiedyś tam wróci. I wróciła, przed 100 laty, a dziś ten fakt świętujemy. Także otwarciem tej wystawy ekslibrisów patriotycznych.

W otwarciu wystawy 6 listopada wzięło udział ok. 50 osób, miłośników ekslibrisów, patriotów.

Dla uczestników wernisażu dostępny był bezpłatny 16-stronicowy katalog w którym oprócz tekstów o Orle Białym i ekslibrisach wraz z historią Galerii (100 wystaw!) i spisu prezentowanych 100 ekslibrisów zostały zamieszczone 53 reprodukcje ekslibrisów. Katalog był wydrukowany z funduszy Widzewskiego Banku Pomysłów na Kulturę utworzonego przez Widzewskie Domy Kultury i Dom Kultury „502”, zadania współfinansowanego przez miasto Łódź w ramach dotacji celowej.

Patronat nad wystawą objęła Hanna Zdanowska Prezydent m. Łodzi.

Przed zwiedzaniem wystawy uczestnicy obejrzeli reprodukcje 40 ekslibrisów na dużym ekranie na sali widowiskowej Domu Kultury „502”.

Uczestników powitała Pani Dorota Kaniewska-Frontczak Dyrektor Widzewskich Domów Kultury a potem w arkana sztuki ekslibrisowej wprowadzał Mirosław Zbigniew Wojalski, wasz wikireporter.

Gratulacje na piśmie przekazał organizatorom i uczestnikom wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Nadwątlone siły można było pokrzepić, kawą, herbatą, sokami, słodyczami, ciasteczkami i dużą ilością małych pączków.

Wieczorem o 21:00 TVP Łódź nadała 100-sekundową migawkę z uroczystości. Reporterka Małgorzata Michalska-Galfbach, zdjęcia Dariusz Gąsowski. Można ją oglądać pod adresem: https://lodz.tvp.pl/39822110/06112018-2100

Na uroczystość zaprosił łodzian red. Wiesław Pierzchała we wtorkowym „Dzienniku Łódzkim” artykułem na s. 4 „Setna wystawa na stulecie Niepodległej” „Niecodzienną wystawę ekslibrisów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przygotował znany kolekcjoner Mirosław Zbigniew Wojalski. Będzie to jubileuszowa, setna ekspozycja stu ekslibrisów pt. „Z Orłem Białym". Otwarcie wystawy nastąpi dzisiaj o godz. 16.30 w Galerii Ekslibrisu w Domu Kultury 502 przy ul. Sacharowa 16 (dawniej Gorkiego) na łódzkim Widzewie Wschodzie”.

Informację podał także łódzki „Kalejdoskop” w listopadowym numerze 2018.

Informację „Jubileuszowa 100. wystawa „Orzeł Biały – symbol polskiej państwowości” na wystawie 100 ekslibrisów na 100-lecie Niepodległej”” zamieścił kwartalnik krajoznawczy Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Łodzi „Wędrownik” w numerze III-IV (430-431) 2018 na s. 54-55.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.