Przejdź do zawartości

2017-01-06: Kard. Dziwisz wyzywa do pojednania ponad podziałami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 6 stycznia 2017

Jak podaje PAP, w homilii wygłoszonej na Wawelu 6 stycznia 2017 roku, kard. Stanisław Dziwisz mówił o gigantycznym orszaku wiary, jakim miały się okazać Światowe Dni Młodzieży z 2016 roku. Na których to, młodzi z całego świata zostali "szczególnym świadkiem Chrystusa na przełomie XX i XXI wieku", podążając za św. Janem Pawłem, i Chrystusem. "Takiego świadectwa jedności potrzebuje nasz podzielony świat, w którym rodzą się uprzedzenia, lęki i niechęci wobec braci i sióstr mówiących innymi językami, posiadającymi inny odcień skóry lub wyznających inną religię. W sercu św. Jana Pawła II było miejsce dla wszystkich, dla wszystkich kultur, tradycji i języków, dlatego nie bójmy się go naśladować" – mówił Kard. Dziwisz w komunikacie dla PAP-u.

Kardynał, podkreślił również, że krakowski Orszak Trzech Króli jest wyrazem wdzięczności za "lipcowy młodzieńczy pochód wiary na ulicach i placach Krakowa". "Potrzeba nam takich świadectw, aby w publicznej przestrzeni naszego miasta było mniej anonimowości, a znalazło się miejsce na zdrową radość, entuzjazm, wzajemną życzliwość i poczucie braterstwa" – powiedział kard. Dziwisz. "Taka jest nasza odpowiedź na ciemności, zalegające na wielu obszarach współczesnego świata. Taka jest również nasza odpowiedź na permanentne napięcia, spory i konflikty występujące na polskiej scenie politycznej" - dodał kardynał Dziwisz w komunikacie dla Polskiej Agencji Prasowej. W tej samej wypowiedzi, podkreślał że "(..) naszym obowiązkiem jest wznosić się ponad jałowymi podziałami partyjnymi, niszczącymi tkankę społeczną, zrywającymi międzyludzkie więzi, prowadzącymi donikąd. Naszym obowiązkiem jest budować cywilizację dobra, wzajemnego szacunku, społecznego dialogu i braterstwa"

Kardynał Dziwisz pytał: "Czy nie stać nas, aby w życie parlamentarne i polityczne wprowadzić chociażby ułamek z braterskiej atmosfery Orszaku nie jednego, mającego wyłączną rację króla, ale Trzech Króli, a więc będących symbolem pluralizmu i jedności?" (cyt. z kom. PAP-u)

Źródła

[edytuj | edytuj kod]