Przejdź do zawartości

2016-08-02: Rosyjski śmigłowiec zestrzelony w Syrii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 2 sierpnia 2016
Mi-8 – śmigłowiec tego typu został zestrzelony nad prowincją Idlib

1 sierpnia 2016: Rosyjski śmigłowiec Mi-8 z pięcioma osobami na pokładzie (w tym 3 członkami załogi i dwoma oficerami) został zestrzelony w muhafazie Idlib w północno-zachodniej Syrii. Wszyscy na pokładzie zginęli. Nie wiadomo która grupa dokonała zestrzelenia[1].

Według Rosji śmigłowiec nie wykonywał misji bojowej, a wracał z dostarczania pomocy humanitarnej dla oblężonego miasta Aleppo do rosyjskiej bazy Humajmim[2]. Niektórzy komentatorzy na Twitterze podają jednak tę informację w wątpliwość, bazując na analizie zdjęć z miejsca katastrofy[3]. W sieci pojawiły się też nagrania, na których ciała rosyjskich żołnierzy zostały zbezczeszczone przez Syryjczyków, przybyłych na miejsce[3].

Atak chemiczny na Sarakib

[edytuj | edytuj kod]

Następnego dnia pojawiły się doniesienia o zrzuceniu beczek z chlorem na syryjskie miasto Sarakib, znajdujące się w pobliżu miejsca, gdzie został zestrzelony helikopter. Około 30 osób (28 lub 33 według różnych raportów) zostało zdiagnozowanych z objawami zatrucia. Większość z nich to kobiety i dzieci. Chlor został zidentyfikowany przez pracujących na miejscu lekarzy[4].

Do ataku nikt się nie przyznał, toteż jego powiązanie z zestrzeleniem śmigłowca nie jest jednoznacznie pewne. Syryjska Koalicja Narodowa oskarża o niego reżim Baszara el-Asada. Był on już wcześniej obciążany odpowiedzialnością za ataki z użyciem broni chemicznej, m.in. na przedmieściach Damaszku, gdzie w wyniku działania sarinu zginęło około 1,5 tys. osób w 2013 roku[5].

Doniesienia o atakach chlorem docierały również wcześniej z okolic Sarakib. Ostatnie pochodziły z maja i kwietnia tego roku. Syrian American Medical Society ocenia, że od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii, dokonano na terenie kraju 160 ataków z użyciem broni chemicznej[6].

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  1. Syria war: Russian helicopter shot down, killing five on board – BBC, 1 sierpnia 2016
  2. Rosyjski śmigłowiec został zestrzelony nad Syrią – onet.pl, 1 sierpnia 2016
  3. 3,0 3,1 Rosyjski śmigłowiec zestrzelony w Syrii. Syryjczycy zbezcześcili ciała żołnierzy – wyborcza.pl, 1 sierpnia 2016
  4. Syrian conflict: Saraqeb 'attacked with chlorine gas' – BBC, 2 sierpnia 2016
  5. Spadły pojemniki z trującymi gazami". Zemsta za rosyjski helikopter? – TVN24, 2 sierpnia 2016
  6. Syria's civil war: 'Chlorine gas dropped on Idlib town' – Al Jazeera, 2 sierpnia 2016