Przejdź do zawartości

2016-02-27: XXII Targi „Regiony Turystyczne Na Styku Kultur” w Łodzi w dniach 26–28 lutego 2016 r.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 27 lutego 2016


XXII Targi „Regiony Turystyczne Na Styku Kultur” odbyły się w Łodzi w dniach 26–28 lutego 2016 r., zorganizowane przez Międzynarodowe Targi Łódzkie w Hali EXPO w Łodzi przy al. Politechniki 4.

Targi to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich, którzy lubią do każdej podróży, wycieczki czy choćby tylko weekendowego wypadu przygotować się starannie wcześniej. Każdy zwiedzający mógł wybrać z oferty 121 wystawców z kraju i zagranicy, ale także łódzkich np. Zarządu Zieleni Miejskiej (ZOO, Palmiarnia, Ogród Botaniczny), Miejskiego Ośrodka Rekreacji, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Przewozów Regionalnych, Polskiego Związku Esperantystów z Łodzi, Izby Turystyki z Łodzi, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego czy PTTK. Oczywiście nie brakło ofert łódzkich biur turystycznych „Wilejka” (podróże do Wilna czy Lwowa), „Przygodowo-Podróże”, „Areatur” czy „Olimp” (m.in. organizacja turnusów rehabilitacyjnych). Prezentowali się też harcerze: Hufiec Łódź-Bałuty „Promieniści” i Komenda Chorągwi ZHP Ziemi Łódzkiej.

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina z Sannik przybliżało w nietypowy, nowatorski sposób muzykę i osobę naszego wielkiego kompozytora – wirtualna postać młodego Chopina w technologii 3D, można było też słuchać jego muzyki w różnych aranżacjach.

Malediwy, Jamajka, Ekwador, Sardynia, Niemcy i Węgry prezentowały zagraniczne atrakcje.

Największą atrakcją bodaj dla zwiedzających była plaża z leżakami, którą „Darlot” (Darłowska Lokalna Organizacja Turystyczna w dorzeczu Wieprzy, Grabowej i Unieści) zorganizowała na niemałej powierzchni i atrapa jedynej w Polsce kwadratowej ceglanej latarni morskiej. To region partnerski tegorocznych Targów 2016. Reklamowano nie tylko Darłowo, Darłówko, Dąbki, ale cały Powiat Sławieński. Mnogość bogato ilustrowanych folderów, sympatyczne panie w marynarskich czapkach, serwujące m.in. wędzone ryby były zachętą do zwiedzenia tych interesujących terenów nadmorskich i odpoczynku w reklamowanym „sercu polskiego wybrzeża”. Także inne tereny nadmorskie zachwalały Centra Informacji z Koszalina, Gdańska, Świnoujścia czy Sopotu.

Na jednym ze stoisk najmłodsi byli obdarowywani opaskami odblaskowymi z napisem „Kryniczanka”, na stoisku PTTK natomiast mogli malować kolorowanki czy układać puzzle „Mapa Polski dla Wędrowców”, a ci, którzy robili to najsprawniej, otrzymywali w nagrodę takie puzzle na własność.

Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi im. Waldemara Dońca pokazało wystawę znakomitych zdjęć krajobrazu Polski autorstwa Pawła Wojtyczki.

Na stoiskach różnych miast Polski namawiano zwiedzających do odwiedzania Czorsztyna, Grudziądza, Koszalina, Złocieńca, Poznania, Lubawki, Lublina, Łowicz, Łęczycy, Kielc, Torunia, Uniejowa, Nałęczowa, Opatowa, Płocka, Białegostoku, Rzeszowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Konstantynowa Łódzkiego, Sandomierza, Sopotu, Tomaszowa Mazowieckiego, Olsztyna, Szczecina i innych miast. Szczególnie namawiano aby wpaść na dzień do Tomaszowa Mazowieckiego, ale mając nie najlepsze wspomnienia sprzed kilku lat Wasz wikireporter namówić się nie dał.

Stoisko Dolnego Śląska pozwalało na wirtualny spacer po regionie w czasie i przestrzeni, wystarczyło założyć specjalne okulary i można było spacerować do woli po wszystkich zakątkach Dolnego Śląska.

W sali konferencyjnej było wiele prezentacji np. „Turystyka kulinarna w Polsce” czy „Tajemnicze plemię Indian północnej Brazylii”.

Była także sesja „Mijające krajobrazy Polski Środkowej” zorganizowana przez PTTK z okazji 110-lecia krajoznawstwa polskiego. W jej ramach wygłoszono referaty: „Problemy ochrony krajobrazu kulturowego” (dr Józef Partyka), „Mocarze czasu pomnikowe drzewa w świecie i na ziemi łódzkiej” (wygłosił prof. Jan Siciński w imieniu prof. Janusza Hereźniaka), „Dziedzictwo utracone” – zmiany w krajobrazie architektonicznym Łodzi po II wojnie światowej (Piotr Ugorowicz), „Fotografia krajoznawcza jako sposób utrwalania i dokumentowania mijających krajobrazów (Andrzej Danowski), „Cmentarz żydowski w Łodzi – miejsce wyjątkowe. Też się zmienia” (Mirosław Zbigniew Wojalski, autor przewodnika „Cmentarz żydowski w Łodzi” 2015), „110 lat krajoznawstwa polskiego” (dr Szymon Bijak).

Wiele wydarzeń działo się w 3 wyróżnionych strefach. Np. w strefie aktywności były warsztaty nordic walking dla seniorów, w strefie rodzinnej zamek dmuchany i mydlane bańki XXL czy gra planszowa „1914. Bitwa Łódzka”.

A w bardzo ciekawej strefie kulinarnej były m.in. pokaz kulinarny z degustacją – śledź pod pierzynką na pumperniklu, warsztaty z przygotowywania łódzkiej, lokalnej zupy – botwin z prażokami i kwaśną śmietaną. Ale oprócz tego było szereg innych smakowitych wydarzeń w ramach „Jemy zdrowo” warsztaty dla przedszkolaków, juniorów, nastolatków, które w ciekawy sposób przybliżyły wiedzę na temat zdrowego odżywiania i uczyły tego praktycznie, wskazując że prawidłowe odżywianie to wielkie korzyści dla naszego organizmu.

Nowość Targów to mobilna aplikacja ułatwiająca porozumienie odwiedzającego z wystawcą. Odwiedzający Targi mogli pobrać darmową aplikację dostępną na platformie IOS i Android, która pełni funkcję interaktywnego pamiętnika tekstów i zdjęć. Dzięki niej zwiedzający może nawet po Targach wrócić do interesujących go informacji, ma ułatwiony kontakt z wystawcami.

Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]

.