Przejdź do zawartości

2016-01-02: Masowa egzekucja skazanych za terroryzm w Arabii Saudyjskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 stycznia 2016

W Arabii Saudyjskiej stracono 47 osób skazanych za działalność terrorystyczną.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 2 stycznia 2015 roku minister spraw wewnętrznych poinformował, że dokonano dziś egzekucji 47 osób. Większość skazanych była odpowiedzialna za ataki organizowane przez przez Al-Ka’idę w latach 2003-2006.

Jednym ze straconych był popularny szyicki duchowny − szejk Nimr an-Nimr. Egzekucję potępił rzecznik MSZ Iranu, Hossein Jaber Ansari, twierdząc też, że Arabia Saudyjska sama wspiera terrorystów, jednocześnie skazując na śmierć krytyków władz kraju. Irańska agencja prasowa w artykule poświęconym egzekucji cytuje rodzinę szejka, mówiącą, że jest zszokowana "ewidentnie politycznym wyrokiem sądu". Agencja twierdzi też, że ponad 20 osób zginęło od roku 2011 w starciach między saudyjskimi siłami bezpieczeństwa a szyickimi protestantami domagającymi się zmian politycznych i zaprzestania dyskryminacji tej mniejszości religijnej. Al-Nimr miał deklarować publicznie poparcie dla protestujących.

W roku 2015 w Arabii Saudyjskiej dokonano egzekucji na co najmniej 157 osobach, była to największa liczba egzekucji od 1995 roku, kiedy pozbawiono życia co najmniej 192 osób.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]