Przejdź do zawartości

2015-10-31: Pożar w klubie nocnym w Bukareszcie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 31 października 2015
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Pożar w klubie nocnym w Bukareszcie

Do 27 wzrosła liczba ofiar potężnego wybuchu i pożaru, do którego doszło o godzinie 30 października 2015 o godzinie 22.22 w nocnym klubie Colectiv w Bukareszcie. Rannych zostało co ponad 180 osób.

Na widowni klubu obecnych było około 400 osób, w związku z odbywającym się koncertem zespołu Goodbye of Gravity. Według jednego ze świadków przyczyną tragedii były puszczane w budynku sztuczne ognie, od których zapalił się strop i filar wspierający. Wkrótce nastąpiła eksplozja i pomieszczenie wypełniło się dymem. Inni podawali, że doszło do iskrzenia w aparaturze wzmacniającej, w wyniku czego zajęły się dekoracje. Doszło do paniki i uciekający ludzie tratowali się.

Pierwszej pomocy udzielano ofiarom w prowizorycznym szpitalu polowym przed budynkiem. W placówkach medycznych część poszkodowanych została umieszczona na korytarzach z powodu braku miejsc. Wiele ofiar nie posiadało dowodów tożsamości, co utrudniało identyfikację. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis złożył na Facebooku kondolencje, a premier Victor Ponta wprowadził trzydniową żałobę. Depeszę kondolencyjną przesłał do prezydenta Rumuni Andrzej Duda[1]:

Głęboko poruszony informacją o dramatycznej w skutkach eksplozji i pożarze, jakie miały miejsce zeszłej nocy w Bukareszcie, w imieniu Narodu Polskiego i własnym, składam na ręce Pana Prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim dotkniętym tą tragedią. Łączę się w bólu i modlitwie z rodzinami, które straciły swoich bliskich, a rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj kod]