Przejdź do zawartości

2015-09-30: 11. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako 2015 w Gdańsku (fotoreportaż)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 30 września 2015

W dniach od 22 do 25 września 2015 w Gdańsku na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo i pobliskiego przystanku kolejowego Gdańsk Stadion Expo miały miejsce 11. Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako 2015 zorganizowane przez Grupę PKP i Międzynarodowe Targi Gdańskie. Podczas czterech dni wydarzenia zaprezentowało się ponad 600 przedsiębiorstw z branży transportu szynowego oraz wystawionych zostało ponad 30 eksponatów.

Pierwsze targi Trako odbyły się w 1996 w Gdyni i założono wtedy ich organizację co dwa lata. Po drugiej edycji w 1998 postanowiono, że następny raz wydarzenie odbędzie się w 1999 by nie dublować berlińskich targów InnoTrans, które również mają miejsce co dwa lata. W 2001 wydarzenie przeniesiono do Gdańska, a od 2013 organizowane jest na terenie AmberExpo. Obecnie są to największe w Polsce oraz drugie, po InnoTrans właśnie, największe w Europie targi kolejowe.

Tegoroczna edycja Trako była 11. w historii i została objęta patronatem honorowym ministra infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak, a ponadto targi po raz pierwszy włączyły się do kampanii Europejski Dzień bez Samochodu. Wydarzenie trwało cztery dni, z których trzy pierwsze były przeznaczone wyłącznie dla gości branżowych, natomiast czwarty również dla zwiedzających indywidualnych. Na potrzeby imprezy zagospodarowano całą halę AmberExpo podzieloną na trzy części nazwane A, B i C, a dodatkowo dostawiono namioty oznaczone jako D, E i F. Znajdowały się w nich stoiska przedsiębiorstw, natomiast w części biurowej obiektu miały miejsce różnego rodzaju konferencje, seminaria, debaty i pokazy. Podczas targów rozstrzygniętych zostało także kilka konkursów. Po raz pierwszy w historii imprezy wręczono nagrodę specjalną im. inż. Józefa Nowkuńskiego. Otrzymała ją Łódzka Kolej Aglomeracyjna, natomiast wyróżniona została Pesa. Konkurs im. inż. Ernesta Malinowskiego wygrały w poszczególnych kategoriach przedsiębiorstwa: KZN „Bieżanów”, Track Tec oraz Macro-System, zaś nagrody im. prof. Czesława Jaworskiego zdobyły: Strunobet-Migacz i Pesa. Medal Prezesa SEP trafił w ręce Bitstreamu, a laureatami konkursu o nagrodę im. prof. Jana Podoskiego zostały: Pesa, Macro-System, M&MR Trading Polska / Transcomfort i ABB. Za najtrakcyjniejsze uznano stoiska wystawców: Eneria, Ster i Agat oraz Bombardier Transportation Polska, Kinex Bearings i Stadler Polska. Ekspozycji wewnętrznej towarzyszyło wydarzenie Świat Małej Kolei współorganizowane przez Polski Związek Modelarzy Kolejowych i miłośników kolei.

Zewnętrzną część targów stanowiła ekspozycja sprzętu i taboru. Część sprzętowa TZ została umieszczona przed wejściem do budynku AmberExpo oraz na ul. Żaglowej. Ekspozycja taboru natomiast została podzielona na dwie części. Część TA znajdowała się podobnie jak ekspozycja TZ na ul. Żaglowej przed halami AmberExpo, gdzie na specjalnie ustawionych torach zaprezentowano tramwaje i inne eksponaty szynowe. Część TB natomiast ulokowano na przystanku Gdańsk Expo Stadion i pobliskiej bocznicy, a składały się na nią pociągi pasażerskie, lokomotywy oraz tabor towarowy i techniczny.

Najwięcej pojazdów, bo aż pięć, zaprezentowała bydgoska Pesa. Producent specjalnie na te targi przygotował pociąg push-pull dla Kolei Mazowieckich składający się z elektrowozu Gama i wagonu piętrowego Sundeck. Swoją premierę w Gdańsku miał również EZT o nazwie Dart. Pociąg ten, niekiedy nazywany mianem „polskiego Pendolino”, aczkolwiek jest to jak na razie tylko baza do opracowania rodziny pojazdów high-speed, wzbudził największe zainteresowanie zwiedzających. Składy te w liczbie 20 sztuk zostały zamówione przez PKP Intercity i zaczną wozić pasażerów wraz ze zmianą rozkładu jazdy w połowie grudnia 2015. Ponadto przedsiębiorstwo zaprezentowało zespół spalinowy Atribo dla Trenitalii, który jest użytkowany przez włoskiego przewoźnika od marca 2015, a także dwa tramwaje, których pierwsze sztuki również są już w eksploatacji – Jazz dla Warszawy i Twist dla Wrocławia.

Newag z Nowego Sącza na Trako 2015 wystawił pięcioczłonowy EZT typu 45WE z rodziny Impuls dla Kolei Mazowieckich. Jednostka tego typu jest pierwszym w Polsce pojazdem zgodnym ze wszystkimi czterema unijnymi wymaganiami interoperacyjności TSI. Ponadto prezentowany egzemplarz tego modelu o numerze seryjnym 010 pod koniec sierpnia 2015 podczas nocnych testów na Centralnej Magistrali Kolejowej poprawił rekord prędkości pojazdu całkowicie polskiej konstrukcji. Od lutego 2013 wynosił on 211,6 km/h i należał również do zespołu Impuls, ale czteroczłonowego typu 31WE. Obecnie wynik ten ma wartość 225,2 km/h. Obok rekordowego składu prezentowany był elektrowóz Dragon wyprodukowany przez Newag Gliwice dla Lotosu.

Wśród pozostałych rodzimych przedsiębiorstw eksponujących tabor znalazły się m.in. MPK Poznań, Solaris i Przewozy Regionalne. Pierwsze dwie spółki zaprezentowały tramwaje – odpowiednio odrestaurowany przez Modertrans wagon Carl Weyer z 1905 oraz Tramino dla nowo budowanej sieci tramwajowej w Olsztynie. Przewozy Regionalne natomiast pochwaliły się najnowszą modernizacją EZT serii EN57AL wykonaną przez ZNTK Mińsk Mazowiecki, która wyróżnia się m.in. nowymi pomarańczowo-granatowymi barwami. Zmiana malowania składu jest związana z rebrandingiem, który towarzyszy restrukturyzacji spółki. Ponadto Polacy zaprezentowali dwa pojazdy techniczne oraz jeden element konstrukcyjny. Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” wystawiły wagon do przewozu bloków rozjazdowych, którego nazwę Switcher wyłoniono w konkursie i nadano oficjalnie pierwszego dnia targów. Crystal Traktor pokazał ciągnik szynowo-drogowy Orion typu 9C160, a Lucchini prezentował wózek do wagonów towarowych typu Y25Lsi(f)-DC z zestawami kołowymi typu R60.

Szwajcarski Stadler zaprezentował trzy pojazdy, które wybudowano w polskiej fabryce przedsiębiorstwa w Siedlcach. Dwa z nich to przeznaczone na rynek krajowy EZT z rodziny FLIRT³. Wystawiony został najkrótszy możliwy do skonstruowania zespół tego typu składający się z dwóch członów, który w latach 2014–2015 w 20 egzemplarzach otrzymała Łódzka Kolej Aglomeracyjna, a nieopodal postawiono dotychczas najdłuższy wyprodukowany skład FLIRT³ – ośmioczłonowy zespół serii ED160 dla PKP Intercity, który podobnie jak Dart Pesy został zamówiony przez przewoźnika w liczbie 20 sztuk i pojawi się na polskich torach pod koniec tego roku. Trzecim składem Stadlera był spalinowy przedstawiciel rodziny GTW dla włoskiego Ferrovie Nord Milano.

Poza przedsiębiorstwami polskimi i Stadlerem ze Szwajcarii swoje wyroby w Gdańsku zaprezentowali również przedstawiciele Niemiec i Czech. Siemens wystawił wielosystemowy elektrowóz Vectron, którego od 15 do 20 egzemplarzy w 2016 otrzyma PKP Cargo, a DB Heavy Maintenance zaprezentowało zmodernizowany wagon osobowy serii Ausst należący do kolei DB. Legios pochwalił się wagonem samowyładowczym Faccns o ładowności 49 m³ i cysterną Zacns o pojemności 88 m³, natomiast spółka CZ Loko eksponowała spalinowóz manewrowy EffiShunter serii 794.

Targi zgromadziły ponad 600 wystawców reprezentujących 20 państw świata. Przez 27 przedsiębiorstw zaprezentowanych zostało łącznie 37 eksponatów, z których 20 było pojazdami szynowymi wystawionymi na 800 m torów. Powierzchnia wystawiennicza przekroczyła poziom 20 m². Wszystkie te liczby oznaczają, że ta edycja targów Trako była rekordową w każdym z wymienionych aspektów. Organizatorzy wydarzenia nie kryją zadowolenia i już teraz zaczynają przygotowania do kolejnej odsłony, która odbędzie się w dniach 26–29 września 2017.

Pojazdy szynowe zaprezentowane podczas targów Trako 2015
Wystawca Działalność Stoisko Eksponat Rodzaj pojazdu Pojazd Odbiorca lub właściciel
Crystal Traktor produkcja TA1 ciągnik szynowo-drogowy 9C160 Orion Crystal Traktor
CZ Loko produkcja C13 TB14 spalinowóz 794 001-8 EffiShunter CZ Logistics
DB Heavy Maintenance serwis TB2 wagon osobowy Ausst Deutsche Bahn
KZN „Bieżanów” produkcja B21 TB6 wagon do przewozu
bloków rozjazdowych
Uans Switcher KZN „Bieżanów”
Legios produkcja F39 TB3 wagon samowyładowczy Faccns GATX
TB4 wagon cysterna Zacns Railco
MPK Poznań przewozy TA5 tramwaj Carl Weyer #305 MPK Poznań
Newag produkcja A55 TB9 elektrowóz E6ACT-008 Dragon Lotos Kolej
TB10 EZT 45WE-010 Impuls Koleje Mazowieckie
Pesa Bydgoszcz produkcja C15 TA3 tramwaj 134N #004 Jazz Tramwaje Warszawskie
TA4 tramwaj 2010NW #3203 Twist MPK Wrocław
TB1 EZT ED161-004 Dart PKP Intercity
TB7 pociąg push-pull
(elektrowóz+wagon piętrowy)
111Eb-001 Gama
416B-002 Sundeck
Koleje Mazowieckie
TB13 SZT ATR220-026Tr Atribo Trenitalia
Przewozy Regionalne przewozy A47 TB15 EZT EN57AL-2101 Przewozy Regionalne
Siemens produkcja C7 TB12 elektrowóz wielosystemowy 193 820 Vectron MS Siemens Prüfcentrum Wegberg-Wildenrath
Solaris produkcja C11 TA2 tramwaj S111o #3011 Tramino MPK Olsztyn
Stadler Rail produkcja A32 TB5 EZT ED160-009 FLIRT³ PKP Intercity
TB8 SZT ATR125.103 GTW Ferrovie Nord Milano
TB11 EZT L-4268-007 FLIRT³ Łódzka Kolej Aglomeracyjna