Przejdź do zawartości

2014-09-28: Pierwszy przejazd z pasażerami II linią warszawskiego metra (fotoreportaż)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 28 września 2014

28 września 2014 pociąg warszawskiego metra wykonał pierwszy kurs z pasażerami całym centralnym odcinkiem II linii od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego i z powrotem. Był to przejazd demonstracyjny zorganizowany przez stołeczny ratusz specjalnie dla dziennikarzy dwa dni przed planowanym zakończeniem inwestycji.

O godz. 15:00 goście zgromadzeni na skrzyżowaniu ul. Prostej z ul. Przyokopową zostali zaproszeni na teren budowy stacji początkowej C9 Rondo Daszyńskiego i jednym z wejść obłożonych szkłem w kolorze czerwonym, charakterystycznym dla tej właśnie stacji, zeszli na antresolę. W zlokalizowanej na poziomie -1 hali odpraw uczestnicy wydarzenia mieli okazję skorzystać z zamontowanych i już działających bramek biletowych innych niż te używane na I linii, a dzięki schodom stałym i jednemu ciągowi schodów ruchomych znaleźli się na peronie pasażerskim.

W momencie zejścia pierwszych gości na peron na torze południowym pojawił się skład Siemens Inspiro o numerze 57, który wyjechał z torów odstawczych zlokalizowanych za stacją w kierunku zachodnim. Po przywitaniu uczestników przez prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, władze oraz dziennikarze wsiedli do pociągu i dokładnie o godz. 15:24 wyruszyli w pierwszą podróż metrem z Woli na Pragę.

Cały przejazd odbył się z prędkością mniejszą od docelowej prędkości eksploatacyjnej. Skład ponadto nie zatrzymywał się, a jedynie zwalniał podczas przejazdu przez kolejne przystanki zlokalizowane w Śródmieściu Północnym – C10 Rondo ONZ znajdujący się pod rondem ONZ, C11 Świętokrzyska przy skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej z ul. Marszałkowską oraz C12 Nowy Świat-Uniwersytet w okolicach Ministerstwa Finansów. Tablice kierunkowe na zewnątrz pociągu oraz monitory systemu informacji pasażerskiej znajdujące się w jego wnętrzu były wygaszone, a z głośników nie były emitowane zapowiedzi stacji.

Ostatnia stacja lewobrzeżnej Warszawy – C13 Centrum Nauki Kopernik – przez długi czas była najmniej zaawansowanym obiektem z całej inwestycji. W połowie sierpnia 2012 miał tam miejsce wypadek, który wymusił wstrzymanie budowy na niespełna rok. Prawie dwa lata po tym wydarzeniu na stacji zakończono roboty torowe oraz trwały prace wykończeniowe na antresolach i peronie. Po kolejnych trzech tygodniach na poziomie -4 pojawiły się kamienne posadzki, morskie kubiki na suficie oraz op-artowa grafika Wojciecha Fangora z nazwą stacji na ścianie zatorowej.

Po opuszczeniu stacji położonej na Powiślu pociąg wjechał do tunelu szlakowego D14 o całkowitej długości 878,5 m, z czego około 600 m przebiega 8 m pod dnem Wisły. Po prawej stronie rzeki skład minął jeszcze dwie stacje. Pierwszy postój w dzielnicy Praga-Północ to stacja C14 Stadion Narodowy, która w przyszłości będzie również stacją III linii. Drugim i ostatnim przystankiem po prawej stronie Wisły jest stacja końcowa C15 Dworzec Wileński. Po minięciu jej peronu o godz. 15:40 skład wjechał na ulokowane za stacją tory odstawcze, na nich zmienił kierunek i ponownie wjechał na stację. Na chwilę zatrzymał się po drugiej stronie peronu, po czym o godz. 15:42 wyruszył w drogę powrotną torem północnym.

Powrót na Wolę wyglądał analogicznie do przejazdu na Pragę. O godz. 15:53 pasażerowie ponownie znaleźli się na peronie stacji początkowej, gdzie władze udzieliły dziennikarzom wywiadów.

Testy pociągów na budowanym odcinku II linii metra rozpoczęto w połowie 2014. Jako pierwszy skrajnię, zasilanie i łączność na odcinku C9 Rondo Daszyńskiego – C10 Rondo ONZ oraz na łączniku Z1 prowadzącym do stacji I linii A13 Centrum sprawdził w nocy z 16 na 17 czerwca skład rosyjski. W nocy z 25 na 26 czerwca na ten sam odcinek wjechał pociąg Siemens Inspiro o numerze 57, a dwa dni później przewiózł on również pasażerów. 10 września 2014 skład Metropolis numer 32 pokonał cały centralny odcinek II linii bez ludzi na pokładzie. Ostatnim etapem testów był dzisiejszy przejazd pociągu Inspiro z pasażerami na całej linii.

Budowa centralnego odcinka II linii metra w Warszawie, który będzie miał 6,1 km długości i liczył 7 stacji, ma się zakończyć najpóźniej 30 września 2014. Do tego dnia wykonawca – włosko-turecko-polskie konsorcjum AGP Metro – musi zgłosić miastu ukończenie inwestycji, którą czekają jeszcze końcowe odbiory techniczne. Po ich pomyślnym zakończeniu linia zostanie przekazana pasażerom. Ratusz planuje uruchomienie linii M2 jeszcze w tym roku.