2014-02-23: XX Targi Turystyczne Na Styku Kultur w Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
M Z Wojalski i inni, niedziela, 23 lutego 2014

XX Targi Turystyczne Na Styku Kultur odbywają się w dniach 21-23 lutego 2014 r. w Łodzi. Prezentacja nowości i ciekawostek turystycznych z wielu regionów świata w tym Polski

Jubileuszowe XX Targi Turystyczne Na Styku Kultur zostały zorganizowane przez Międzynarodowe Tragi Łódzkie po raz 20. w Łodzi.

Ponad 140 wystawców ze świata w tym Polski prezentuje swój dorobek, ofertę ciekawego spędzenia czasu i poznania nowych miejsc, atrakcji turystycznych Polski i innych krajów, nie tylko ościennych.

Regionem partnerskim tegorocznej edycji jest Województwo Łódzkie które zachęca nie tylko do poznania zakątków województwa, przyrody prezentując parki krajobrazowe (m.in. Wzniesień Łódzkich, Bolimowski, Sulejowski, ale zachęca do uprawiania turystyki konnej.

Na stoiskach oprócz prezentacji dorobku regionów i wręczania zwiedzającym barwnych folderów można także degustować potrawy regionalne.

Prezentujowało swój dorobek także Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze na którego stoisku "królowali": Jolanta Śledzińska sekretarz ZG PTTK, prezes Oddziału Łódzkiego PTTK im. Jana Czeraszkiewicza Ryszard Mamenas i Dariusz Łapiński działacz tego Oddziału.

Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei pokazywało swój dorobek w zakresie ochrony zabytków kolejnictwa w parowozowni Skierniewice.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego propagowała swój region filmem 5D wyświetlanym w specjalnym kinie na kółkach, gdzie turyści nie tylko dzięki okularom oglądają film przestrzenny 3D ale poddawani są też efektom specjalnym m.in. wjeżdżają w chmury i mgłę, padają na nich krople wody spod wioseł kajakarzy, fotele poruszają się zgodnie z fabułą filmu itp.

Warsztat garncarski z ponad 100-letnią tradycją Konopczyńskich z Bolimowa pokazywał powstawanie na kole garncarskim wazoników, dzbanuszków i innych tradycyjnych naczyń, młodzi turyści mogli pomagać w ich toczeniu.

Targom towarzyszyły liczne wycieczki organizowane dla zwiedzających i wystawców m.in. "Poznaj tajemnice łódzkiego lotniska", "Śladami łódzkich murali", "Zabytkowe budynki (pofabryczne) Politechniki Łódzkiej". Odbywały się konferencje propagujące turystykę m.in. "Turystyka łączy pokolenia" zorganizowana przez PTTK.

Dla dzieci zorganizowano przez wszystkie 3 dni "Strefę Dziecka" gdzie dzieci poznawały m.in. działalność Parków Krajobrazowych a potem odwzorowywały to w pracach plastycznych.

.