Przejdź do zawartości

2013-06-17: W Kielcach rozpoczęły się targi SACROEXPO 2013

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 czerwca 2013
Plik:Logo targów - SACROEXPO-2013-06-17.jpg

W poniedziałek 17 czerwca na terenie Targów Kielce rozpoczęły się największe w Polsce targi branży sakralnej SACROEXPO 2013. Na dwóch salach prezentuje się 285 firm z 15 krajów. W uroczystości otwarcia targów wzięli udział ks. Abp Zygmunt Zimowski oraz Biskup Kielecki ks. Kazimierz Ryczan.

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO odbywa się w Kielcach już 14. raz. Duża ilośc wystawców oraz odwiedzających, oraz różnorodność oferowanych towarów i usług spowodowała, że Sacroexpo znajduje się w czołówce Europejskich Targów o tematyce religijnej. Podczas tegorocznejedycji targów swoje oferty prezentowało wiele firm z najróżniejszych dziedzin. Oprócz dominującej oferty firm produkujących paramenty i stroje liturgiczne znalazły się firmy architektoniczne, wnętrzarskie i budowlane, producenci elementów dekoracyjnych, dzwonów, organów, pracownie konserwatorskie, pielgrzymkowe biura podróży oraz konstruktorzy systemów nagłośnienia.

Jednak targi Sacroexpo oprócz swojego aspektu businessowo – handlowego są okazją do refleksji nad aktualnym stanem i rozwojem sztuki szczególnie tej Sakralnej. Na targach można dostrzec aktualne trędy w sposobie budowania, wyposażania i ozdabiania świątyń. Regularnie już od kilku lat widać większą troskę o otoczenie sprawowania sakramentów. Wśród wystawców coraz częściej możemy spotkać malarzy i rzeźbiarzy wykonujących w sposób tradycyjny rzeźby i obrazy, które po latach niełaski zaczynają wypierać odlewane lub wielokrotnie kopiowane wizerunki o nikłej wartości artystycznej.

Dużą zmianę możemy też dostrzec patrząc na szaty liturgiczne, które coraz cześciej wykonywane są z lepszych materiałów, dekorowane są coraz częściej haftowanymi elementami. Prezentowane na targach stroje są ciekawą i piękną alternatywą dla wciąż spotykanych w polskich parafiach tandetnych ornatów ozdabianych plastikowymi naszywkami.

Wśród producentów strojów liturgicznych można zauważyć także powrót do nieprodukowanych już od lat „ornatów skrzypcowych”. Stroje te wykorzystywane często podczas celebracji odbywających się w Formie Nadzywczajnej Rytu Rzymskiego. Ma to prawdopodobnie związek z coraz mocniej rozwijającym się w Polsce ruchem Tradycji Liturgicznej.

Na targach prezentowało się także wiele wydawnictw. Jak zwykle prezentowały one szerokie spektrum publikacji począwszy od ksiąg liturgicznych na literaturze hagiograficznej i kaznodziejskiej skończywszy. Duże zainteresowanie budził wyprodukowany przez Wydawnictwo Pallotinum przy współpracy Episkopatu Polski program komputerowy zawierający elektroniczną wersję Mszału Rzymskiego dla Diecezji Polskich.

Nie zabrakło także firm zajmujących się nowymi technologiami i wdrażaniem w ich w życie i funkcjonowanie kościołów, wspólnot i parafii. Na targach można zauważyć wyraźnie iż stare rzutniki do pieśni zastępowane są coraz częściej tablicami LED lub rzutnikami multimedialnymi.

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziła firma SCANART zajmująca się digitalizacją dzieł sztuki i materiałów archiwalnych a następnie prezentacją pozyskanych materiałów w wysokiej rozdzielczości.

W coroczny kalendarz oprócz samych targów SACROEXPO wpisuje się wiele imprez towarzyszących, wśród nich konferencje naukowe, wystawy, sympozja. Jednym z istotniejszych wydarzeń jest "Konferencja Ekonomów i Wyższych Przełożonych Zakonów w Polsce".

Także podczas Targów już od 9 lat przyznawany jest medal Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum. W tym roku ten medal został przyznany artyście malarzowi i eseiście Stanisławowo Rodzińskiemi. Podczas trwania targów można oglądać specjalnie przygotowaną wystawę prac tegorocznego laureata.

W tym roku zainaugurowano także nowy konkurs Per Artem Ad Exelcis, którego celem jest wyłonienie najciekawszych i najlepszych realizacji i rozwiązań stosowanych w kościołach parafiach i zakonach. Konkurs podzielony jest na kilka kategorii wśród których dominują architektura, malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne.

Dodatkową atrakcją wzbudzającą duże zainteresowanie wśród zwiedzających targi była replika papamobile zbudowanego na bazie Stara 660, którym podróżował Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Jednocześnie z Targami SACROEXPO, organizowany jest IV Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO.

Targi Kielce są jednym z największych centrów wystawienniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma, której obecnie prawie wyłącznym właścicielem jest miasto Kielce, ciągle rozbudowuje swój potencjał, powiększając przestrzeń wystawienniczą i rozszerzając kalendarz targowy. W lutym prezes spółki ogłosił, plany debiutu firmy na parkiecie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Pierwsze notowanie spółki planowane jest na przełomie roku 2013 i 2014 roku.

Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]

Stroje Liturgiczne i Chórowe

[edytuj | edytuj kod]

Naczynia Liturgiczne

[edytuj | edytuj kod]

Replika Papamobile używanego w trakcie pielgrzymki w 1979

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]