Przejdź do zawartości

2013-05-02: Emerytowany papież Benedykt XVI wrócił do Watykanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 2 maja 2013

Benedykt XVI po 62 dniach spędzonych w Castel Gandolfo - gdzie przebywał od swojej rezygnacji - powrócił dziś popołudniu do Watykanu. W progach domu "Mater Ecclesiae", który stanie się nowym mieszkaniem emerytowanego papieża, Benedykta XVI powitał jego następca papież Franciszek.


Biskup Rzymu Senior przyleciał śmigłowcem z Castel Gandolfo na Watykańskie Lądowisko około godziny 17.00. Na lądowisku na emerytowanego czekali Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone oraz dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano. Po krótkim oficjalnym przywitaniu Benedykt XVI udał się do budynku klasztoru "Mater Ecclesiae" w którym zamieszka wraz ze swoim kapelanem. W progach dawnego klasztoru klauzulowego na emerytowanego papieża czekał Ojciec Święty Franciszek. Który już nieoficjalnie ale bardzo serdecznie przywitał swojego następcę.

Dom "Mater Ecclesiae" został pierwotnie przekazany przez Jana Pawła II jako dom dla zgromadzeń klauzurowych mających wspierać papieża swoją modlitwą. Zgromadzenia zajmujące budynek klasztoru zmieniały się rotacyjnie co kilka lat. Budynek od zeszłego roku poddany był gruntownemu remontowi. Teraz oprócz emerytowanego papieża zamieszka w nim jego sekretarz oraz kilka osób obsługujących dom.

Papież przebywał w Castel Gandolfo od 28 lutego, kiedy abdykował. Od tego czasu pozostaje w ukryciu i nie wypowiada się publicznie. Zostało opublikowanych wyłącznie kilka zdjęć wykonanych emerytowanemu papieżowi podczas jego spotkania z Papieżem Franciszkiem.


Źródła

[edytuj | edytuj kod]