Przejdź do zawartości

Papież Franciszek nie uczestniczył w Drodze Krzyżowej w Koloseum

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 marca 2024
Papież Franciszek w 2023

W Drodze Krzyżowej, odbywającej się w Wielki Piątek po rzymskim Koloseum, nie uczestniczył papież Franciszek, który pozostał w Watykanie.

Jeszcze wczesnym wieczorem w piątek, 29 marca 2024, Watykan przekazał, że papież będzie przewodniczył Via Crusis (pol. Droga krzyżowa).

Absencja papieża[edytuj | edytuj kod]

Jednak po godz. 21 biuro prasowe Watykaniu poinformowało, że papież nie będzie uczestniczył w wydarzeniach „aby chronić swoje zdrowie przed innymi wydarzeniami Wielkiego Tygodnia”. Na procesję przybyło ok. 25 tys. wiernych. Zdecydowano, że pozostanie on w Domie Świętej Marty, w którym obecnie mieszka. Od miesiąca Biskup Rzymu ma problem z głosem ze względu na wcześniejszą infekcję dróg oddechowych.

Franciszek jest autorem tegorocznych 14 rozważań, odczytywanych przy każdej stacji Drogi krzyżowej. Po raz ostatni, kiedy ich autorem był papież, był rok 2003, w którym Ojciec Święty Jan Paweł II napisał swoje rozważania.

Nabożeństwo Męki Pańskiej[edytuj | edytuj kod]

Przed ogłoszeniem absencji, papież uczestniczył w Nabożeństwie Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, w której uczestniczyło 4500 wiernych oraz 35 kardynałów. Homilię wygłosił Kaznodzieja Domu Papieskiego Raniero Cantalamessa.

Wielki Piątek[edytuj | edytuj kod]

Wielki Piątek to część Triduum Paschalnego, które trwa od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej. W piątek katolicy obchodzą pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa. W ten dzień nie celebruje się mszy, ale odprawia się Drogę Krzyżową, a po niej Liturgię Męki Pańskiej, której najważniejszą częścią jest adoracja Krzyża.

Źródła[edytuj | edytuj kod]